Nemhiába rettegnek világszerte a tuberkolózis közelmúltban megjelent, gyógyíthatatlan baktériumától. A tbc évente 1,7 millió ember halálát okozza, és most egy olyan változata jelent meg, amely valamennyi ismert gyógyszernek ellenáll. Az Egészségügyi Világszervezet szakemberei a dél-afrikai Johannesburgban rendezett konferencián figyelmeztették a világot az új baktériumra.
A tuberkulózis olyan fertőző betegség, amelyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és leginkább a tüdőt támadja meg, de megtámadhatja a központi idegrendszert, a nyirokrendszert és a keringési rendszert, az ivarszerveket/húgyutakat, csontokat és ízületeket is. A beteg tüdejében rögök keletkeznek, innen a betegség magyar neve: gümőkór.
Nincs gyógyszer ellene
„Tavaly összesen tizennégy olyan beteget regisztráltak Magyarországon, akik rezisztens tbc-sek voltak, tehát mdr tbc-sek. Ez a szám elenyésző” – mondta a hvg.hu-nak Dr. Gergely-Farnos Erzsébet, az Országos Korányi tbc és Pulmonológiai Intézet adjunktusa. Az mrd azt jelenti – világosított fel a doktornő -, hogy a baktérium legfeljebb két elsővonalas gyógyszerre rezisztens, viszont a többivel – még ha nehezen is – meg lehet gyógyítani a beteget.
Az adjunktusasszony közölte, hogy Magyarországon ilyen veszélyes törzset még nem regisztráltak, és kevés az esélye annak, hogy elterjedne idehaza. „A tüdőgondozó hálózat jól szervezett Magyarországon, és biztos vagyok benne, hogy ki fogják szűrni az ilyen eseteket és elkülönítik a fertőzötteket” – állítja, bár azt hangsúlyozza, hogy javasolt a rendszeres tüdőszűrés, amivel még időben fel lehet fedezni a bajt.
Bárki elkaphatja
Mint mondja, a tbc cseppfertőzéssel terjedő baktérium, ami hosszasan lappang a szervezetben, így sokan hónapokon át nem tudják, hogy fertőzöttek. Ráadásul tévhit, hogy a tbc csak a rossz életkörülmények között élők betegsége. „A teljesen rendezett körülmények között élő emberek is elkaphatják. Buszon, moziban, metrón és bárhol máshol előfordulhat tbc-s ember. Egy beteg nyálcseppjeiben sok millió bacilus hemzseg. Ha ez az illető köhög, s valaki ezt belélegzi, akkor könnyen fertőzütt lehet” – mondta a szakember, hozzátéve: védőoltás nincs a betegség ellen.
A volt Szovjetunió és a Balkán egyes részein az MDR-es betegek 19 százaléka egyben xdr tbc-ben is szenved. A WHO szerint a HIV-fertőzöttek fokozott veszélyben vannak. Dél-Afrikában például 53 páciens esetében találták meg az xdr tbc baktériumát. A fertőzöttek egy kivételével 25 napon belül meghaltak.