Alzheimer-járvány fenyeget – világszerte 24 millió ember szenved a betegségben és a demencia (szellemi hanyatlás) egyéb formáiban, 2040-re pedig számuk elérheti a 81 milliót – hangzott el csütörtökön az Alzheimer Világnap alkalmából rendezett budapesti sajtótájékoztatón.
"Száz éve szenved az emberiség az Alzheimer-kór fogságában, hiszen éppen 100 éve, 1906-ban írta le dr. Alois Alzheimer ezt a tragikus betegséget – mondta dr. Nori Graham, az ADI alelnöke. A nemzetközi szervezetet 1984-ben alapították négy ország - Ausztrália, az Egyesült Államok, Kanada és Nagy-Britannia - kezdeményezésére. Jelenleg az ADI 75 ország nemzeti társaságát tudhat soraiban, s dr. Nori Graham reményei szerint számuk egyre gyarapodik – fejtette ki a szakember.
"A világ minden országát érinti a lakosság elöregedésének problémája. Ezzel párhuzamosan egyre súlyosabb gondot jelent a demencia, amely napjaink egyik legsúlyosabb egészségügyi és szociális kihívása. Különösen komoly probléma ez a fejlődő országokban, ahol a betegek kétharmada él" – mondta az ADI alelnöke.
Himmer Éva, a Feledékeny emberek hozzátartozóinak társaságának (FEH) elnöke a magyarországi helyzetről beszélt. Szavai szerint Magyarországon a 60 év feletti lakosság 12-15 százalékánál, azaz 250-300 ezer embernél fordul elő a demencia valamilyen formája.
Az Alzheimer-kórban szenvedők száma elérheti a 160 ezret, de a betegségben érintettek (családtagok) száma ennek a többszöröse, hiszen a 160 ezer beteg ugyanennyi család, gyermek és unoka életét változtatja meg gyökeresen a későbbiek során. Az Alzheimer-betegeket súlyos diszkrimináció éri, hiszen sérül az emberi méltósághoz, az esélyegyenlőséghez való joguk – mondta.
Míg más krónikus betegség esetében a gyógyszerek 80-100 százalékos ártámogatásban részesülnek, az Alzheimer-kór esetében a folyamat lassítását szolgáló, s ezáltal jobb életminőséget biztosító korszerű készítménynek csupán 2003 óta részesül 50 százalékát vállalja magára az OEP.
A FEH azért is küzd, hogy az Alzheimer-betegek hozzátartozói legalább a minimálbér összegének megfelelő ápolási díjban részesüljenek. Jelenleg ugyanis vagy semmit, vagy egy igen csekély összeget kapnak, noha a betegek gondozása, ellátása napi 24 órás ügyeletet jelent 8-15 éven keresztül, s a hozzátartozók általában kénytelenek otthagyni a munkahelyüket.
A sajtótájékoztató időpontjában jelentkezett be Tanzániából telefonon Sipos Anikó hegymászó, a Kilimandzsáró Expedíció tízfős világcsapatának magyar résztvevője. Az expedíció, amelyet azért szerveztek, hogy felhívják a világ döntéshozóinak figyelmét a közelgő Alzheimer-járványra, szeptember 21-én, az Alzheimer Világnapján jutott fel a csúcsra.
A sajtótájékoztatón ismertették a MUOSZ által az Alzheimer-kórról hirdetett újságírói pályázat eredményeit. Az első díját Gazdag Zsuzsanna, az Evangélikus Élet munkatársa nyerte egy Alzheimer-kórban szenvedő beteg hozzátartozójával készített riportjával.
Az Alzheimer Világnap eseményeihez csatlakozik a Gospel Koncert a Magyar Tudományos Akadémián, a Szegeden rendezett tudományos tanácskozás, valamint a felvilágosító kampány a Tesco-áruházakban, amelynek keretében szeptember 22-én pszichiáterek és neurológus-szakorvosok adnak felvilágosítást az érdeklődőknek.