Egy kiadós alvás után olyan dolgok is könnyen eszünkbe jutnak, amiket egy fárasztó nap végére teljesen kitöröltnek gondolunk - állítják chicagói kutatók a BBC News közlése szerint.
© sxc.hu |
Az amerikai pszichológusok vizsgálatában részt vevő önkénteseknek egyszerű, de nehezen érthető szavakat kellett meghallgatniuk. A nap folyamán többször ellenőrizték, hogy az adott szókészlet hány százaléka maradt meg emlékezetükben. Miután normális élettevékenységüket, munkájukat is folytatták, a nap végén tartott ellenőrzésen, fáradtságuk miatt, a résztvevők már alig emlékeztek egy-egy szóra a hallott kéttucatból. A pihentető éjszakai alvás után azonban nyolcvan százalékos sikerrel hívták elő a már elveszettnek vélt szavakat.
|
Amikor az agy először próbál emlékezni valamire, a memória gyakran bizonytalan, számos dolgot elveszettnek hisz. Más esetekben biztosnak érezzük, hogy emlékszünk az adott dologra, ám ez a "biztos" memória, egészen addig jelent biztonságosan megőrzött lenyomatot, amíg újra elő nem hívjuk. Könnyen előfordulhat, hogy az egyén rosszul ítéli meg, mire emlékszik és mire nem. A vizsgálat alapján kimondható, az emberi memória módosítható: amikor egy-egy újabb élmény feltölti, néhány elveszettnek hitt emlék megerősödik, más, biztosnak gondolt emlék pedig elhalványul, vagy éppen törlődik - összegezték eredményeiket a chicagói kutatók.