„A modern társadalmakban egyre elterjedtebb a kevés alvás, és nem kizárható, hogy ez a szokás hozzájárul a kettes típusú diabétesz kialakulásához” – nyilatkozta dr. Eve Van Cauter, a Chicago-i Egyetem kutatója.
Az alvás minőségének és mennyiségének erősítése nagyban segítheti a diabéteszben szenvedők egészségének javulását. A kutatók 161 felnőtt, 2-es diabéteszben szenvedő afro-amerikait kérdeztek meg, és kiderült, hogy átlagosan 6 órát alszanak éjszakánként: 22 százalékuk hét, 6 százalékuk pedig nyolc órát alszik minden éjjel; 71 százalékuk komoly alváshiánnyal küzd.
A1C |
A cukorbetegség nem gyógyítható, sikeres kezelése kimerül a fennálló állapot szinten tartásában, és a szövődmények kialakulásának elkerülésében. Ehhez kell a vércukorszint szoros ellenőrzésére, melyet a cukorbeteg általában otthon végez. Hosszú távon azonban ennél is többre van szükség: az úgynevezett glikált hemoglobin, vagy A1C (HbA1C) mérése (megmutatja, hogy a vörösvértestek festékanyagát adó hemoglobin A mekkora része kötődött a vérben cukorhoz) megbízható módon jelzi az elmúlt 2-3 hónap vércukorszint-értékeit. Ennek az értéknek az évente többszöri meghatározása nagyon fontos a cukorbetegek megfelelő gondozásához. |
A kutatócsoport szerint a megnövekedett A1C szint kapcsolatba hozható az alacsonyabb alvásmennyiséggel és minőséggel még azután is, hogy a lehetséges zavaró tényezőket, mint a túlsúly, figyelembe vették. A vizsgált alanyok átlagos vércukorszintje 8,3 százalék körül volt, ami sokkal magasabb a felső határnak ajánlott 7 százaléknál - mindössze 26 százaléknak volt ennél az értéknél alacsonyabb vércukorszintje.
Sok diabéteszes fájdalmas mellékhatásokkal küszködik, amely megakadályozza a nyugodt alvást, nagy többségük arról számolt be, hogy képtelen lehunyni a szemét, ha a vércukorszintje magas.