A mentális betegség napjaink egyik legkomolyabb egészségügyi és társadalmi kihívása, amely egyaránt kiemelt szerepet kap az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Unió népegészségügyi programjában is. Az Európai Unióban 18,4 millió 18 és 65 év közötti ember szenved súlyos depresszióban, évente 58 ezren vetnek önszántukból véget életüknek, és ennél tízszer nagyobb az öngyilkossági kísérletek száma.
A rossz mentális egészség társadalmi kirekesztés és megbélyegzés forrása, ráadásul óriási gazdasági költséget is jelent. Egyes becslések szerint az unió GDP-jének 3-4 százalékát is eléri. A neuropszichiátriai zavarok felelősek a fogyatékosságok egyharmadáért, a kórházi ellátási költségek 15 százalékáért,a gyógyszerköltségek közel egynegyedéért, a szociális munkások terhelésének feléért és egyedül Nagy Britanniában minden évben 90 millió munkanap kiesését jelenti.
A tudományos konferencián az uniós ajánlások és trendek mellett hazai problémákat is megvitattak az orvosok, többek között a civil szervezetek szerepét és lehetőségeit a lelki betegségek megelőzésében, a lelki egészség nemzeti programját, az unió által kidolgozott Zöld könyvet, az öngyilkosságok és lelki betegségek hazai alakulását.