„A tévéket, számítógépeket, mobiltelefonokat és más elektronikai szerkezeteket ki kellene tiltani a gyermekek és kamaszok hálószobájából” - foglalta össze egy jelenleg is folyó kutatás eddigi eredményét Shahad Taheri, a Bristol Egyetem munkatársa.
Az Archives of Disease in Childhood (A gyermekbetegségek archívuma) című folyóiratban Taheri azt írja, hogy egyre több a bizonyíték arra nézve, hogy a kevesebb alvás olyan anyagcsere-változásokat idéz elő, amelyek hozzájárulnak az elhízáshoz, az inzulinrezisztenciához, a cukorbajhoz és a szívbetegségekhez.
Egy tavalyi brit vizsgálat kimutatta, hogy a harminchónapos kisbabáknál a kevés alvás hét éves korra kövérséget eredményezhet. Taheri szerint ez azt jelenti, hogy a kevés alvás fiatal korban megváltoztathatja a szervezet azon mechanizmusait, amelyek az étvágyat és az energiaráfordítást szabályozzák.
A kevés alvás azért probléma a tizenévesek számára, mert a kamaszkori fejlődés kritikus időszakában megnő az alvásigényük, amelyet ki kellene elégíteni. A csupán 5 órát alvó felnőttek 15 százalékkal több olyan hormont termelnek, amely az éhséget jelzi a gyomorban, mint azok, akik nyolc órát alszanak. Ám 15 százalékkal kevesebb olyan hormont, amelyet a zsírszövet akkor termel, ha a szervezetnek kevés az energiája - fejtette ki Taheri.
A reggel álmosan kelő gyermekek általában kevesebbet mozognak, ezáltal nagyobb esélyük van a hízásra. Ráadásul elszalasztják a mozgás jótékony hatásait, és aludni sem tudnak igazán jól - tette hozzá a kutató.
Aki keveset alszik, hamar elhízik
Utolsó frissítés:
Azok a gyermekek és kamaszok, akik sokáig fent maradnak és keveset alszanak, hajlamossá válnak a hízásra - állapította meg egy angol kutató.