Robot segít a kopaszság kezelésében

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy angliai biotechnológiai cég fejlesztette ki azt a kopaszság kezelésében forradalmi jelentőségű eljárást, mely révén a tarkóról eltávolított hajtüszők megsokszorozott papillasejtjeit ültetik vissza a csupasz területekre.

Férfias típusú kopaszodás

A hajvesztés leggyakoribb formája az úgynevezett férfias típusú kopaszodás, orvosi nyelven androgén alopécia. Az androgén kifejezés arra utal, hogy a folyamat nem másnak, mint a férfi nemi hormonok termelődésének köszönhető. Ez a típusú kopaszodás öröklődő, leggyakrabban a kétoldali halántéktájon háromszög formájában kezdődik, majd a homloktájéki hajvonal lassan hátrahúzódik, a forgó tájéki hajvesztés kiterjed, végül a két kopaszadó zóna a fejtetőn találkozik. Ugyanilyen típusú kopaszodás nőknél is előfordulhat, elsősorban a fejtetőn négyszög alakban diffúz ritkulásban nyilvánul meg. Eddig ez a folyamat külsőleges kezeléssel érdemben nem volt befolyásolható, egyetlen kezelési lehetősége a hajhelyreállító plasztikai sebészeti beavatkozás.

Az Intercytex kísérletei során eredményesnek bizonyult a hajtüszősejtek sokszorosítását célzó módszer, ami nem csak a férfiakon, hanem a férfias típusú kopaszodástól szenvedő nőkön is segíthet.

Kezdetben az eljárást hét, férfias típusú kopaszodástól szenvedő férfin tesztelték, ebből ötnek megindult a hajnövekedése, majd további 20 alanyt vontak a kísérletbe. A harmincperces beavatkozás során sejttenyészetben megezerszerezik a tarkóból eltávolított hajtüszők számát, majd a szükséges területekre befecskendezik a bőr alá. Az eljárás minden bizonnyal legkevesebb három év múlva lesz bárki számára elérhető.

Mint ismeretes, a megemelkedett androgén-termelés (tesztoszteron) férfias típusú kopaszodáshoz vezet. Mivel a tarkótájékon és a fejtető oldalsó részén található hajhagymák nem érzékenyek a hormonális hatásokra, ezeken a területeken a haj megmarad.

© sxc.hu
A cambridgei és manchesteri székhelyű vállalat a brit ipari és kereskedelmi minisztérium technológiai programjának keretében nyerte el a hajnövesztő robot, az ICX-TRC fejlesztéséhez szükséges tőkét. Együttműködő partnere az élettudományok folyamatainak automatizálásával foglalkozó The Automation Partnership (TAP). Ez a vállalat fejlesztette ki azt a sejtek tenyésztésére és tárolására szolgáló robotrendszert, amely alkalmassá teheti többek között a papilla (hajszemölcs) sejtjeinek nagyszámú előállítását bárki számára.

© Dripnet
A Intercytex igazgatója, Nick Higgins az eljárásról elmondta: „A kis mennyiségben eltávolított papillasejtek számát egy speciális közegben megsokszorozzuk, majd egy nagyon vékony tűvel a bőr alá juttatjuk. A befecskendezett területeken újra haj fog nőni. A sejttenyészetek három hét alatt érik el a megfelelő mennyiséget, ezalatt számos lépés megtétele szükséges, a robot szerepe a folyamatban, hogy mindezt beprogramozhatjuk, és egyszerre akár 200 sejtkultúrát kezelhetünk.”

Nigel Hunt, a Nottingham Egyetem professzora és az Alopecia UK (kopaszokat és testszőrteleneket segítő szervezet) szóvivője szerint a hajvesztés traumát okoz, főként a nőknél. Mint elmondta, jelenleg nincs hathatós és egyszerű megoldás a kopaszságra, ha a robot működik, az drámai változást eredményezhet, bár szerinte sok múlik a hajtüszőkön.