A betegek zöme sokkal jobban érzi magát saját otthonában, mint a kórház falai között, s ahhoz sem fér kétség, hogy a kórházi ápolás a lehetséges megoldások legdrágábbika. A távgyógyászattal foglalkozó tanulmányok szerint egyre közeledik az az idő, amikor a betegeket távfelügyelik. Vannak olyan kiemelt területek, ahol különösen jól hasznosítható a 21. század nagy ígérete, a telemedicina. Ilyen a bőrgyógyászat, a gasztroenterológia, a pszichiátria, a neurológia, a kardiológia, illetve a patológia. A távkonzultáció előnyei azoknál a betegségeknél használhatók leginkább, amelyeknél fontosak a vizuális információk, például egy bőrelváltozás képe e-mailben is elküldhető. Különböző pszichiátriai zavarokban is jó terápiás példákat találunk a telemedicina alkalmazására: anorexiás beteget terápiáztak, de arra is volt már példa, hogy gyermekkori depressziót orvosoltak ilyen módon.
Babamonitor működés közben © Stiller Ákos |
Három évvel ezelőtt a főorvos és csoportja nyert egy, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program keretében kiírt pályázaton, és egy négytagú konzorciummal új kutatásba kezdett. Kifejlesztettek egy otthoni távgyógyászati készüléket, amely a most használt CTG-t váltaná ki. A készülékkel folyamatosan lehet követni a baba tevékenységét, így még időben észlelhető az esetleges rendellenesség. A vizsgálat otthon, de akár munkahelyen is elvégezhető. A magzat szívműködésének mérésére nem ultrahangot használ, s ezzel pillanatnyilag egyedülálló a világon.
A CTG-készülékek ugyanis ultrahanggal érzékelik a magzat szívműködését. 2006-ban a Yale Egyetem szakemberei mutatták ki egérkísérleteken, hogy az ultrahang-besugárzás megzavarja az agy neuronfejlődését, eltéríti a normálistól. Korábban egy kanadai kutató végzett összehasonlító vizsgálatokat, és arra következtetett, hogy az ultrahang-besugárzásnak kitett gyermekek beszédfejlődése két évet késett a többi gyermekéhez képest. Az amerikai szövetségi élelmiszer- és gyógyszerügyi főhatóság, az FDA (Food and Drug Administration) nemrég tiltotta meg a kismamáknak, hogy CTG-készülékkel végezzenek otthoni méréseket.
A babamonitoring két érzékelőfejébe akusztikus szenzor van beleépítve, amelyeket a várandós anyuka hasára helyeznek. A szenzorok minden más zajt kiszűrnek a magzat környezetéből, s csak a magzat szívműködését mérik és elemzik. A készülék automatikusan elvégzi az adatátvitelt: amikor a beteg kikapcsolja a készüléket, akkor az a rádiótelefonhoz hasonló módon átjátssza az adatokat az orvosi számítógépre, ahol megjelenik egy CTG-görbe. Amikor az orvos kielemzi a kapott görbét, a várandós kismama visszajelzést kap arról, hogy minden rendben, vagy arról, hogy mielőbb forduljon kezelőorvosához, mert valami nincs rendben a magzattal.
"Még mindig nagyon magas a méhen belüli elhalás, 500-550 magzat hal meg az anyaméhben a terhesség utolsó harmadában; csak összehasonlításképpen, közúti balesetekben feleennyi gyereket veszítünk el" - mondta a főorvos. A fejlesztők azt remélik, hogy az otthoni monitorizálás nem csupán a koraszülések, illetve az agykárosodások megelőzésére szolgál, hanem a méhen belüli elhalás gyakoriságát is csökkentheti.
"Jelenleg harminc készülékünk van, júniusra befejezzünk a klinikai próbákat; ezután fog eldőlni, hogyan és hányat használunk majd. Pillanatnyilag egyedülálló a világon, szabadalmaztattuk, s ezt nem is szeretnénk kiadni a kezünkből. Nem csak az itthoni igényeket tudnánk kielégíteni. S lenne is rá igény: a munkatársaink nemrég mutatták be a készüléket Japánban, de nagy érdeklődéssel várják a klinikai próba eredményeit az unió több tagországában is"- fejtette ki Török doktor.
KULCSÁR HAJNAL