szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi világszervezet (WHO) kedden meglepő javaslattal állt elő: a nagy műtétek – esetlegesen halálos – szövődményeinek megelőzése érdekében biztonsági ellenőrzőlistát vezetne be a sebészek számára, áll a brit tudományos folyóirat, a The Lancet egyik cikkében.

Az egészségügyi világszervezet (WHO) szerint a nagyműtétek szövődményeinek 50 százaléka megelőzhető lenne. Évente 234 millió nagyműtétet végeznek világszerte - minden 25 emberre jut egy -, és kutatások szerint jelentős részük megelőzhető szövődményekkel és halálozással végződik - írja a WHO jelentésében.

A szervezet adatai alapján évente egymillióan halnak meg sebészeti beavatkozást követően. A vizsgálatok kimutatták, hogy az ipari országokban az operációk 3-16 százalékánál fordul elő jelentős komplikáció, a maradandó mozgáskorlátozottság és halálozás aránya pedig 0,4-0,8 százalék. A fejlődő országokban a sebészeti beavatkozások miatti halálozás eléri az 5-10 százalékot, míg csak az altatás következtében minden 150. beteg meghal Afrika egyes szub-szaharai régióiban.

„Egy ellenőrző lista, melynek alapján a sebész meggyőződhet róla, hogy minden alapvető lépés megtörtént, nagy segítséget jelentene nemcsak a szegényebb országokban, hanem a jómódúakban is” – nyilatkozta Atul Gawande, a Harvard Egyetem sebész professzora, aki segített a lista megalkotásában. „A pilóták már 75 éve működő ötletét vettük kölcsön” – mondta el Gawande az AFP-nek. Majd folytatta: „olyan, mintha egy repülőjárathoz készült volna: rövid, egyszerű, és segítségével a csapat jobban tudja végezni a munkáját. Még sosem készült hasonló, ez az első, hogy ellenőrzőlistát vezetünk be sebészek számára, hogy alkalmazásával csökkentsük a szövődmények rizikóját. A listán a sebészeti halálozás három legfontosabb okát vették célba: a megelőzhető fertőzéseket, a megelőzhető vérzéses szövődményeket és az altatást.

A WHO és a projekten dolgozó orvosok nyolc nagyváros – fele fejlődő országokban, fele fejlett országokban – legjobb klinikáin tesztelték a listát: Seattleben (Egyesült Államok), Londonban, Torontóban (Kanada), Aucklandben (Új-Zéland), Manilában, Ammanban, Új-Delhiben és Tanzánia egy vidéki körzetében. A csoport megfigyelte, hogy a műtőben mind a hat alaplépést végrehajtották-e, beleértve a beteg azonosítását, bennfelejtett törlők eltávolítását és a bemetszés előtti antibiotikum adását, ami felére csökkenti a fertőzések veszélyét. Kiderítették, hogy 64 százalékos valószínűséggel valamelyik lépést elfelejtették, és ebben nem találtak különbséget a gazdag és a fejlődő országok közt. Miután azonban bevezették a listát, ez a kedvezőtlen arány felére, 32 százalékra csökkent az első ezer betegnél. Egyes helyeken 100 százalékkal csökkentették a hibák arányát.

Mindeközben három országban – Nagy-Britanniában, Írországban és Jordániában - máris alkalmazni kezdték az ellenőrző listát a műtőkben. A WHO képviselői remélik, hogy listájuk hamarosan az egész világon elterjed majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Rövidülhetnek a műtéti várólisták

Nem utasíthatnák el a jövőben a területen kívülről jövő betegeket azok a kórházak, ahol az országos átlagnál rövidebb a műtéti várakozás ideje – javasolja a szaktárca a keddi Világgazdaságban ismertetett dokumentumban.

Medipress Plázs

Mennyit kell várni egy műtétre?

A nem sürgős beavatkozásokra átlagban három hetet kell várniuk a betegek, ugyanakkor továbbra is a csípő- és térdprotézis-műtétek előjegyzési listája a leghosszabb.