szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a magas vérnyomású beteg otthon rendszeresen méri a vérnyomását, a mérési eredményeket pedig tudatja internet útján a patikussal, aki szükség esetén változtat a gyógyszerezésen, az eredmény lényegesen jobb, mintha időnként személyesen menne el az orvosi rendelőbe ellenőrzésre. A vizsgálati eredményt a Journal of the American Medical Association folyóirat közölte.

Minden harmadik-negyedik felnőttnek magas a vérnyomása és ez a betegség a szívroham vagy a szélütés egyik legfontosabb kockázati tényezője, ennek ellenére a magas vérnyomású emberek felének nem csökkentik normális szintre a vérnyomását. Ez nagy veszély, amiben a betegnek és orvosának egyaránt van szerepe és amit csak együtt hozhatnak rendbe.
 
Beverly Green és munkatársai úgy gondolták, ha az amerikaiak 75 százalékának otthonában működik internet és annak segítségével leveleznek kezelőorvosukkal, felirathatják a receptet, megtudhatják laboratóriumi leleteiket, magas vérnyomásuk kezelését is eredményesen segíthetnék.
 
Véletlenszerű beosztással három csoportot szerveztek csaknem 800 magas vérnyomás miatt kezelésre szoruló betegből. Az első csoport tagjai a szokásos gyógyszerelést kapták és időnként elmentek a doktorhoz vérnyomásuk ellenőrzése végett. A második csoportban lévők otthon rendszeresen mérték a vérnyomásukat és néha tájékoztatták orvosukat az eredményről.
 
A harmadik csoport szintén otthoni vérnyomásmérést végzett, de az eredményt internet útján gyógyszerésszel közölte, aki előzetes megbeszélés alapján, szükség szerint módosította a gyógyszerezést. Valamennyi beteg kezelését csaknem egy évig folytatták.
 
A megfelelő vérnyomást a szokásos kezelésben részesülő betegek 31 százaléka, az otthon, rendszeresen saját vérnyomását mérő betegek 36 százaléka érte el, viszont az otthoni vérnyomásmérés eredményeit internet útján a gyógyszerésszel megbeszélő betegek közül 56 százaléknak lett normális a vérnyomása.
 
Green doktornő hangsúlyozta, hogy a harmadik betegcsoport kiemelkedően jó eredményei főleg annak köszönhetők, hogy az internet segítségével a betegek gyógyszeres kezelését szinte naprakészen, szükség szerint szabályozták. A munkacsoport véleménye szerint a jövőben ezt a módszert más, ugyancsak állandó kezelést igénylő betegségekben, például cukorbaj esetén is alkalmazni lehet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Magas vérnyomás: mit tegyünk, ha a gyógyszer sem segít?

A rezisztens hipertónia olyan magas vérnyomás, ami nem reagál három vérnyomáscsökkentő alkalmazására sem. Az American Heart Association orvosai által kiadott tanulmány szerint a rezisztens hipertónia speciális diagnosztikai és gyógyászati módszerrel kezelhető.

MTI Plázs

Vérnyomást mérnek a patikákban, kísérleti jelleggel

A közeljövőben elkészülhet a gyógyszerészi gondozás teljes körű szabályozása, amelyről már előrehaladott tárgyalásokat folytatott az Egészségügyi Minisztérium és a Magyar Gyógyszerészi Kamara - írta a szombati Népszava.

MTI Plázs

Hová vezet az elhanyagolt magas vérnyomás?

A magas vérnyomás (hipertónia) a legelterjedtebb krónikus betegség, amelytől világszerte egymilliárd ember szenved, s számuk 2025-re meghaladhatja a másfél milliárdot.