szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikában a vidéki települések sürgősségi ügyeletén 2004 óta az orvosok webkamera segítségével kérhetnek szakvéleményt a specialistáktól, mielőtt megkezdenék a betegek kezelését. A neurológiai szaklap, a The Lancet Neurology augusztusi 3-ai számában publikált jelentés szerint ez az új eljárás ugyanis segíti az orvosokat a helyes döntés meghozatalában.

„Mikor valaki szélütést kap, az idő létfontosságú” – mondta Brett Meyer professzor, a UCSD (University of California San Diego Medical Center) stroke specialistája, aki a kutatást vezette. Hiszen a vérrögoldó (trombolitikus) szereket, a stroke-ot követő három órán belül feltétlen be kell adni, viszont azt eldönteni, hogy melyik betegnek van erre a gyógyszerezésre ténylegesen szüksége, nem egyszerű.

Azonban, ha a stroke-specialista azon felül, hogy kérdéseket tehet fel, láthatja, hallhatja a betegét, ráközelíthet a pupilláira és arcizmaira, valószínűbbé teszik, hogy a megfelelő tanácsot adja az ügyeletes kezelőorvos számára. A tények azt mutatják, hogy a webkamera segítségét igénybe vevő doktorok 98 százalékban a megfelelő döntést hozták meg - ráadásul még időben - a kezelésre vonatkozóan, szemben a csupán telefonos beszélgetéseken alapuló 82 százalékkal.

A 2004 februárjától 2007 augusztusáig tartó tanulmányhoz akut stroke tüneteket mutató, 18 évnél idősebb betegeket véletlenszerűen választottak ki, több helyről. A kísérlet során többek között azt is figyelték, hogy az általános ismertetőjelek alapján, a vérrögoldó szerekkel történő kezelés alkalmazásának eldöntésében milyen módon kér szakvéleményt az ügyeletes kezelőorvos. A páciensek közül 111 telemedicinát, és 111 telefonos konzultációt kapott – véletlenszerűen -, a tanulmányt végül 207 pácienssel fejezték be. Ezt követően megvizsgálták, hogy a szakértő által javasolt trombolitikus kezelés melyik esetben bizonyult megfelelőnek. A tanulmány szerzőinek jelentése szerint a telemedicinán alapuló konzultációkból jóval pontosabb döntések születtek, szemben a telefonos segítséggel.

A jó döntés, a megfelelő arányú trombolitikus kezelés, a jobb adatgyűjtés, a kisebb technikai komplikációk, és a kedvezőbb időtartam, mind hozzájárulnak a telemedicina eredményességéhez a kezelésekre vonatkozó döntések meghozatalában, és több gyakorló orvost tesz képessé arra, hogy a mindennapos stroke-ellátásban eredményesen használja.

A szaklap szerint remélhetően az eredmények arra ösztönzik az orvosokat, hogy további szakterületeken is alkalmazzák a módszert. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!