szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A nap végén kilúgozva érezzük magunkat, pedig „csak” a számítógép előtt ültünk. Ne csodálkozzunk, a monitor előtt végzett munka a legnehezebb, különösen igénybeveszi a szemet. Hogyan előzzük meg a panaszokat?

Szakértők becslése szerint a számítógép előtt végzett munkánál naponta 33 ezerig terjedő fej- és szemmozgás, illetve 7 ezer puppilareakció szükséges a képernyő és a billentyűzet között. Ezenkívül terhelő a monitorra szegezett merev tekintet is, hiszen ritkábban pislogunk: a szokásos percenkénti 10-12-szeri helyett percenként csak háromszor-négyszer. Az emberek 40 százaléka, aki naponta több mint három órát dolgozik a képernyőn, szenved fáradt, száraz és égő szemektől. Ezenkívül a tartós képernyő előtti munka tarkómerevséget és fejfájást válthat ki. Íme néhány tanács a panaszok elkerülésére.

1. Üljünk kényelmesen. Fontos feltétel az oldott nézéshez és munkához a megfelelő tartás. Az alsókarok feküdjenek vízszintesen a billentyűzeten, ideális, ha a felső- és alsókarok derékszöget zárnak be. Ez vonatkozik a felső- és alsólábszárra is.

2. A képernyő helye. Ideális, ha a legfelső szövegsorok körülbelül szemmagasságban vannak. Állítsuk be a monitort úgy, hogy egyenesen nézzük a képernyőt. Ez megakadályozza a fordított testtartást, ami feszességhez vezethet a váll- és tarkókerületen.

3. Optimális fényviszonyok. Fordítsuk számítógépünket a helyes fénybe, a monitort úgy kell elhelyeznünk, hogy pillantásunk párhuzamos legyen az ablakkal. Ideális az egyenletes megvilágítás, ügyeljünk arra, hogy ne egyetlen fényforrás legyen a helyiségben - ez szükségtelenül veszi igénybe a szemet.

4. Rövid szünetek. A szemek minden kis szünetért hálásak, használjuk ki például a kis várakozási időket, amelyek a számítógépes rendszer révén keletkeznek, hogy szemünket elfordítsuk a képernyőről. Ésszerű ezenkívül nem túl hosszú időblokkokban dolgozni a számítógépen, más tevékenységekkel iktassunk be akár hosszabb megszakításokat is. Fontos, hogy például két órányi számítógépes munka után érdemes 15 perc szünetet tartani.

5. Lazító masszázsgyakorlatok. A hüvelyk- és középső ujjal fogjuk meg az orrnyerget és helyezzük a mutatóujjunkat a homlokunkra. Ezt a helyet azután masszírozzuk néhány másodpercig enyhe nyomással. Ez a masszázs mindenekelőtt szemüveget viselőknek tesz jót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mit tehetünk a szemünkért?

Négyszáz vizsgálati ponton lehet országszerte ingyenes látásvizsgálatot és szaktanácsadást kérni októberben.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Ellenségünk a monitor: hogyan károsodhat a szemünk?

Összefolynak előttünk a betűk, ég a szemünk, fáj a fejünk - nem ritka érzések ezek egy irodában eltöltött fárasztó nap után, a szem túlterheltségének legfőbb előidézője ugyanis a számítógépes munkavégzés. Megnéztük, milyen szemproblémákkal szembesülhetünk, ha naphosszakat bűvöljük a monitort.

hvg.hu Plázs

Szemünk egészsége: mit tehetünk a látásunkért?

Sokan vallják azt, hogy a szem a lélek tükre, de talán kevesen gondolnák, hogy részben életmódunké is. A táplálkozással összefüggő betegségek – elhízás, a 2-es típusú diabétesz –, valamint az életkor kitolódása miatt egyre többen küzdenek látásproblémával. Mit tehetünk azért, hogy megőrizzük szemünk egészségét?