Korai fájdalomcsillapítás

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Nem tesznek meg mindent a koraszülöttek fájdalomcsillapításáért - vetíti francia kórházakban végzett fölmérésének eredményét az általános viszonyokra Ricardo Carbajal párizsi gyermekorvos.

A Journal of the American Medical Association című szaklapban azt írja, hogy az apróságokat naponta átlagosan 16-szor szúrják meg tűvel, látják el sebeiket, vagy vesznek tőlük vért. Egészen 1977-ig azonban az orvostudomány úgy hitte, a csecsemők nem éreznek fájdalmat, mert fejletlen az idegrendszerük. Carbajal szerint ellenkező a helyzet: egész életükre hatással lehet a hosszú vagy ismételt fájdalom, ugyanakkor a gyógyszergyárak mind a mai napig nem fejlesztettek kellő választékban fájdalomcsillapítókat az újszülötteknek. Boross Gábor, a Péterfy Sándor Utcai Kórház csecsemő- és koraszülöttosztályát vezető orvos szerint szélsőséges esetben naponta akár 35 beavatkozást is ki kell bírniuk az apróságoknak. Viszont a korábbiakkal ellentétben - teszi hozzá - a fájdalmat ma már mérni tudják a gyorsabb szívverés, a heves sírás vagy a szaporább légzés alapján.

Ilyenkor többféle módon lehet enyhíteni a csecsemők fájdalmát. Vérvételnél felületi fájdalomcsillapítóként krémeket használnak, szemműtét közben nyugtató-altató keverékkel csendes alvásba szenderítik a kicsiket, míg a lélegeztetőgépre tételkor morfinszármazékokra van szükség. Mégis rendkívül nehéz orvosi döntés, mikor mennyit használjanak a szerekből: a morfiumnak például légzést lassító súlyos mellékhatása is lehet a parányi testben.