szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Emberi testek csapódtak be az utca kövezetébe" - mondja a kecskeszakállas férfi. Egy rövid hajú, forradásos arcú nő pedig így emlékezik: "A bőrünkön éreztük a hőhullámot az ablakban". A tizenéves fiú fájdalmasan ismétli: "Csak arra emlékszem, hogy a lábam remegett, egyszerűen remegett".

Ezek az első mondatok a Rebirth (Újjászületés) című filmben, amelyet pénteken vetítettek Los Angelesben és Bostonban, és amelynek New Yorkban szerdán lesz a premierje. Jim Whitaker alkotását szeptember 11-én a Showtime kábeltévén tekintheti meg az amerikai közönség, a film ősbemutatójára januárban, a Sundance filmfesztiválon került sor.

A tíz évvel ezelőtti, Amerika elleni terrortámadással foglalkozó számtalan színdarab, film és regény között a The New York Times beszámolója szerint ez a mű azzal foglal el különleges helyet, hogy a támadást túlélő öt hősével a rettenetes napot követő éveiket idézi fel. Arról szól mindenfajta narrátorszöveg vagy szakértői kommentár nélkül, hogy a trauma után miként teremtették újjá az életüket.

AP

Jim Whitaker jelenleg a Whitaker Entertainment nevű, a Disney számára dolgozó producercég elnöke; pályájának egy korábbi szakaszában dokumentumfilmeket készített, hogy nonprofit szervezetek számára gyűjtsön pénzt. "Ez a film az én szememben a másnapról szól, arról, hogy folytatni kell, hogy remélni kell: meg akartam mutatni az emberek talpraállását" - mondta a rendező, aki 2002 és 2009 között készítette a filmben feldolgozott interjúkat. A ma 43 éves Whitaker kihívásnak tekintette, hogy nem lehetett előre látni, mi jön ki a hosszú távra tervezett munkából, kinek-kinek hogyan alakul a története. Több szereplő számára a filmezés maga is elősegítette a talpraállást, illetve alakította magát a történetet is.

A film szereplőit Whitaker újsághirdetések és személyes kapcsolatok alapján válogatta ki azok közül, akik vállalták, hogy éveken át újra és újra részt vesznek az életük alakulásáról beszámoló, több órás interjúkon - jobbára a terrortámadás évfordulóin. A filmbe bevették a Ground Zero körül elhelyezett 14 kamera által az évek során készített, a romeltakarítás, majd az új tornyok építésének alakulásáról szóló felvételeket.

A csaknem 10 millió dollár költségű filmet a nonprofit Project Rebirth alapítványon keresztül szponzorok finanszírozták, a Kodak például ingyen biztosította a filmanyagot. Az Újjászületés állandóan megtekinthető lesz a Ground Zero emlékhely múzeumában is.

Drakula feminista lett, és ezt mindenki élvezi – Nosferatu-kritika

Drakula feminista lett, és ezt mindenki élvezi – Nosferatu-kritika

Idén sokkal több villanyautó eladásával számol a Xiaomi

Idén sokkal több villanyautó eladásával számol a Xiaomi

Az MSZP szerint 13 milliárd forintos veszteség keletkezett a Vodafone-adásvételkor

Az MSZP szerint 13 milliárd forintos veszteség keletkezett a Vodafone-adásvételkor

Trump nem zárta ki, hogy katonai erővel szerezze meg Grönlandot és a Panama-csatornát

Trump nem zárta ki, hogy katonai erővel szerezze meg Grönlandot és a Panama-csatornát