A professzionális német zenész agyának több részét is elpusztította a vírus okozta agyvelőgyulladás, azaz a herpes encephalitis vírusa. Azon azonban orvosai is megrökönyödtek, hogy zenei memóriája szinte egyáltalán nem sérült - írja a Guardian.
Pedig a 71 éves csellistát olyan súlyos amnézia sújtja, hogy nem csak a múltjából nem tud felidézni semmit, de a jövőre vonatkozó tervezésre is alkalmatlan lett. Egyedül két embert képes felismerni - testvérét és gondozóját -, többé-kevésbé egyik pillanatról a másikra él. Carsten Finke berlini neurológus egyenesen úgy fogalmazott: "elvesztette az egész életét."
Akkor lepődtek csak meg orvosai, amikor a zenei információk visszahívásával próbálkoztak: az egykori csellista be tudta azonosítani az egyes zenei darabokat, amikor lejátszották azokat neki, sőt, az is kiderült, hogy képes új zenekompozíciókat is megtanulni - miközben az olyan egyszerű információkat is elfelejti, hogy hogyan néz ki a lakása, kik az orvosai, vagy milyen orvosságot kell szednie. (Ha viszont ezeket sikerült zenei hangokkal kiváltani, még további fejlődés is esélyes lehet.)
Finke szerint az épen maradt muzikális emlékek arra utalhatnak arra, hogy a zenei memória külön tárolódik az agyban, mint a többi memóriatípus. Így a szerencsétlen csellista akár segíthet is esetével az orvostudománynak.