Mindannyian számolunk a közelgő ünnep egyik legismertebb mellékhatásával, a szokásosnál kevesebb mozgás és a szokásosnál több ételbevitel egyenletéből létrejövő súlyfelesleggel. Kevéssé ismert tény azonban, hogy a tipikus karácsonyi falatokat is el lehet készíteni úgy, hogy ne terheljenek le minket, sem a mérleget alattunk. Nézzük sorban:
Leves: az aranyló, nyomelemekkel és jól hasznosítható tápanyagokkal felvértezett leves egy karácsonyi ebéd kiváló indítója lehet, viszont jót teszünk magunkkal, ha megszabadulunk a tetején úszkáló zsírcseppektől - ezt pedig hűtést követően tehetjük meg. A levesbetét sem mindegy: a hagyományos cérna- és csigatésztát sok apró, változatos zöldséggel, például zöldborsóval, kelbimbóval, vékony szálakra vágott sárgarépával, zellerrel, karalábéval, petrezselyemmel helyettesíthetjük. Második fogásként felhasználhatjuk a levesben főtt húst, paradicsomszósszal és zöldségkörettel tálalva, ez is egészséges.
Rántott ponty: ezt is lehet kímélőbben elkészíteni úgy, hogy ne veszítsen fő jellegéből. Mégpedig úgy, hogy a halszeleteket megsózzuk, citromlével meglocsoljuk, majd 15-20 percig állni hagyjuk. A bundázáshoz teljes kiőrlésű lisztet használunk, a tojást halfűszer-keverékkel és kis tejjel keverjük ki. Az igazi kalóriakímélő ötlet a sütés módjában rejlik: a bundázott halszeletek mindkét oldalát megmártjuk az olajban, kellőképpen lecsöpögtetjük, majd vastag aljú, szárazon felforrósított fémedényben sütjük meg, az egyik oldalát fedő alatt, majd a másikat fedő nélkül, sárgásbarnára. Ugyanezzel a módszerrel egyéb húsok is kiránthatók.
Töltött káposzta: talán meglepő, talán nem, de ez is lehet egészséges, csak néhány változtatásra van szükség. Például válasszunk soványabb húst, és a töltelékek mellé kolbász, szalonna helyett tegyünk füstölt oldalast, füstölt csontot akár. Az íz marad, a zsírbevitel csökken, kész is a siker.
A gyomorbarát tippek további kifejtését a HáziPatika cikkében olvashatjuk el.