Cseh László (középen) és az olimpiai éremkollekció © MTI - Szigetváry Zsolt |
"Akadtak hiányzóink is, ráadásul a Peking után pihenő aranyembereink, Cseh Laci és Gyurta Dani nem indult saját számaiban. Vagyis mások tették elfogadhatóvá az összteljesítményt az Eb-n, előtte pedig, az augusztusi olimpián a sportágak között a második legjobb produktum, a kajak-kenusok után, az úszóké volt" - jelentette ki a kapitány, külön kiemelve Cseh pekingi három második helyét.
A szakember azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a 25 méteres medencébe kiírt kontinensviadalon ezüstérmes Kis Gergő olimpiai hatodik helyével csatlakozott Cseh Lászlóhoz, tovább erősítve a magyar vegyeshegemóniát, de minden dicséret kijár Verrasztó Evelynnek is, aki több számban is egyre biztosabban, folyamatosan javulva, megannyi országos csúcsot felállítva teljesít, s ha például vegyesúszásban mellen tud még javulni, akkor igazán jó versenyző válik majd belőle.
"Bizakodó vagyok, hiszen erős a sportág idehaza, és ha még tovább erősödik, akár 35 fős, igen komoly csapatot is képesek leszünk kiállítani a londoni olimpiára." Kiss László elmondta, hogy a London előtti időszakhoz két kiemelkedő fontosságú, normálmedencés, tehát 50 méteres uszodában tartandó esemény is hozzátartozik: a 2009-es, római világbajnokság, majd a 2010-es, budapesti Európa-bajnokság.
"Az olasz fővárosba kevesebb versenyzőt küldünk, a hazai Eb-n viszont megint nagy csapatot állíthatunk rajthoz, kihasználva azt a vendéglátót megillető lehetőséget, hogy számonként akár négy úszót is indíthat a selejtezőkben. Addigra az említett négyes mellett ráadásul már egy még erősebb Dara Eszterünk lesz, aki idén alig három tizedre maradt el az Európa-csúcstól, s a reményteljes úszóink között említendő Mutina Ágnes, aki túlvan egy nehéz térdműtéten, aztán az "amerikaiakkal" - Hosszú Katinkával, Jakabos Zsuzsával, Molnár Ákossal - is lehet számolni, a feltörekvő tehetségek közé lépett az idén Szilágyi Ádám, s bizakodva beszélhetek az ifi Európa-bajnok Bordás Beatrixról, Dobár Éváról, Balog Gáborról egyaránt. Azután számolok még Szepesi Nikolettel, Kovács Emesével, Verrasztó Dáviddal, Kovács Norberttel, a még ifjabb korosztályhoz tartozó és kimondottan nagy tehetségként jegyzett Bernek Péterrel, vagy éppen Takács Krisztiánnal, Nagy Péterrel is, de hadd említsem meg Karikát, a másik végletet, az idősebb, tapasztaltabb versenyzők sorába tartozó Kerékjártó Tamást, aki a budapesti Eb-ig folytatja pályafutását."
A közbevetésre, hogy mért lesz jelentősen kisebb létszámú a jövő évi vb-csapat, a szövetségi kapitány ekként felelt: "A római részvételt minden számban igen komoly szintidőhöz kötöm, olyanhoz, hogy aki azt teljesíti, jó eséllyel pályázik majd a világbajnoki döntős részvételre is."
Ami az "öltözékháborút" illeti, Kiss László azzal kezdte, hogy például Cseh is, és Gyurta is még a "textilforradalom" előtt úszott nagyot a tavaly decemberi, debreceni rövidpályás Eb-n, és Cseh László világcsúcsa ma is tartja magát 400 m vegyesen. Ezzel együtt igazodni célszerű a trendhez, de nem mindegy, milyen versenyruhában. Az anomáliára, vagy inkább a teljes anarchiára jellemző, hogy például a horvátországi Európa-bajnokságon nem csupán rengeteg fajta úszódresszt használtak a versenyzők, hanem olykor a legkülönbözőbb márkák kerültek fel egyazon úszóra a "többrétegűség" jegyében, amikor a hivatalos viselet alá, az "űr kitöltésére" két-három további mezt is magára öltött az illető.
"Nincs mese, rendet kell tenni, a világszövetségnek, a FINA-nak sürgősen lépnie kell, hogy véget vessen a káosznak, s eldöntse azt is, hogy például hány mezt hordhat egy-egy versenyző. Mi mindenesetre maradunk az eddiginél. Megjegyzem, ebben a szerelésben ért el világcsúcsot az olasz Pellegrini."