Scolari: Londonban más volt © AP |
Legtöbben – még a csapaton belül is – azt rótták fel a brazilnak, hogy ritkábban alkalmazta a két csatáros felállást. Bár a francia Nicolas Anelka a Scolari-éra egyik nagy nyertese volt, még ő is erőltette a 4-4-2 formációt, ahol ő az elefántcsontparti Didier Drogba mögött játszana. „Egyszerűen nem tudtam igazi 4-4-2-t játszatni a játékosaimmal, még ha kérték sem - így Scolari. - Ennek oka, hogy ez az emlegetett Drogbával nagyon nehéz lett volna, mivel nem voltak olyan kaliberű szélsőim, akiket ebben a felállásban nyugodt szívvel a pályára mertem volna küldeni. Salomon Kalou például 4-3-3-ban tökéletesen bevethető a szélen, ellenben 4-4-2-ben már nem, mert nem védekezik annyira jól.”
„Másrészt ha Anelka és Drogba is elöl játszik, kit toljak szélre? És ki lesz középen? Ha 4-4-2-ben léptünk volna pályára, rendszeresen alulmaradtunk volna ellenfeleinkkel szemben a középpályán. Ezért választanom kellett a két csatár közül. Drogbának mostanában nincs elég önbizalma, két-három súlyosabb sérülése után hiányzik belőle valami. Ha olyan lesz, mint korábban, megint kirobbanthatatlan lesz a kezdőből.” De a kirúgott tréner nem csak a két támadóról beszélt. „Ez a Malouda már nem az a Malouda – utalt a 13,5 millió fontért leigazolt Florent Maloudára, akit azóta számos kritika ért. – Most is jó játékos, de már nem olyan, mint Lyonban. Ebben a Chelsea-ben nincs olyan „mágikus” játékos, aki ha nem megy a csapatnak, egyedül is meg tudja oldani a problémákat a pályán. Olyan játékosra gondolok, amilyen például Robinho.”
„Régen ilyen volt Arjen Robben, most azonban nincs ilyen focista. Robinho alkalmas lenne erre a szerepre. Nem fél cselezni és kockázatot vállalni. Mint egy vérbeli brazil, szeretem az ilyet. Az én csapatom nem volt elég brazilos. Ez úgymond egy „bürokratikus” csapat, ilyen a játékosok stílusa. Ezért tehetnének a Robinho-szerű játékosok sokat ezért a csapatért.” A másik, amit a mester felhozott, a családias légkör hiánya. „A pályán jó a kapcsolatom a játékosokkal. Igaz, nem annyira, mint a portugál játékosokkal, de öt évet töltöttem a portugál válogatott élén. Brazíliában is könnyebb volt, mindent tudtam a játékosokról. Itt nincsen családias kapcsolatom velük. Minden a pályán zajlik, azon kívül semmi.” Scolari helyét hivatalosan Guus Hiddink vette át a Kékeknél, aki egyben az orosz válogatottat is irányítja.