Eurómilliós díjak – nem számít a válság az egyéni sportokban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddigi tapasztalatok alapján a gazdasági válság ellenére sem csökkennek 2009-ben a profi sportesemények pénzdíjai. A négyből három tenisz Grand Slam esetében emelkedett az elérhető jutalom összege, de több pénzt tehettek zsebre a napokban véget ért snooker-világbajnokság résztvevői, s többet kereshetnek a versenyeken a tavalyinál a golfozók is.


Jól fizető Grand Slam tornák

Bár többen arra számítottak, hogy a válság hatására megáll a népszerű egyéni sportágak versenyein kiosztott pénznyeremények növekedése, egyelőre nem így történt. Azt követően, hogy a januári Austral Openen a 2008-as 20,6 millió ausztrál dollárról 22 millióra emelték az összdíjazást, s csak a női és férfi győztesek negyedmillióval többet (1,62 milliót) tehettek zsebre, mint egy esztendővel korábban, a közelmúltban a soron következő két Grand Slam, a Wimbledon és a Roland Garros szervezői is bejelentették: több pénzt nyerhetnek az idén a teniszezők, mint tavaly.

Az alig három hét múlva kezdődő francia nyílt teniszbajnokságon a tervek szerint összesen 16,15 millió eurót osztanak ki, ami 3,7 százalékkal magasabb a 2008-as verseny összdíjazásánál. A győztesek most először kapnak 1 millió eurót meghaladó összeget: azt követően, hogy az első helyért járó pénzjutalom tavaly először volt hétszámjegyű, az idén 1,06 milliót szánnak a férfi és női egyesek nyertesének. A legnagyobb mértékű növekedés egyébként a vegyes párosok esetében lesz, ahol összességében majd negyedével nagyobb összeget osztanak szét, mint 2008-ban.

Ennél is nagyobb mértékű lesz a bővülés a wimbledoni versenyen, ahol érdekes módon a válság ellenére nagyobb mértékben nőnek a díjak 2008-ról 2009-re, mint egy évvel korábban. A szervezők összesen 12,55 millió fontot osztanak szét, ami 6,2 százalékos növekedést jelent, az egyéni bajnokok pedig 850 ezer fontot nyerhetnek, szemben a tavalyi 750 ezerrel. A britek más stratégiát követnek, mint a franciák, náluk kizárólag a nagyobb érdeklődésre számot tartó egyéni versenyekben emelik a díjazást, a páros versenyek győztesei 2009-ben ugyanúgy 230 ezer fonttal gazdagodhatnak, mint tavaly. Az igazsághoz egyébként hozzátartozik, hogy euróban mérve – a font gyengülése miatt – az egyéni versenyek esetében sem olyan impozáns a nyeremény-növekedés: míg tavaly a 750 ezer fontért nagyjából 950 ezer eurót kaptak, hiába emelkedett a győztesnek járó díj angol devizában 100 ezerrel, ez euróban csak minimális (1 százalék körüli) növekedést jelent (960 ezer euró).

A golfozók sem halnak éhen a válság miatt

Tiger Woods bevételei nem nagyon csökkentek a válság miatt
© AP
Nem csak a tenisz esetében emelkedtek azonban a díjak. Nem panaszkodhatnak például a golfozók sem, akiknél a legrangosabb versenysorozat, az úgynevezett PGA Tour negyven versenyén 2009-ben összesen majd 290 millió dollárt osztanak ki, ez pedig mintegy 10 százalékos bővülést jelent egy év alatt. A növekedés mértéke még úgy is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a Tiger Woods nevével fémjelzett korszak kezdete óta, tehát nagyjából az elmúlt 10-11 évben megtriplázódott a PGA Tour versenyek összdíjazása. A bővülés egyébként az idén is nagyrészt a négy nagy torna (US Open, British Open, US Masters, PGA Championship) díjazásában tapasztalható növekedésnek köszönhető, a kisebb versenyeken ugyanis „csak” nagyjából 4 százalékkal (223 millió dollárra) nő az összdíj.

Emelkedtek a nyeremények a hétvégén zárult snooker-világbajnokságon is. Azt követően, hogy tavaly a győztesnek és a második helyezettnek járó díjakat jó 10 százalékkal, míg a másik két elődöntős pénzjutalmát több mint ötödével növelték (s ezzel egyébként az összdíjazás először lépte át az egy millió fontot), ezúttal a korábban kieső versenyzők nyereményének emelésén volt a sor. Mivel ez a negyeddöntősök esetében is csak kétezer fontos gyarapodást jelentett, az összdíjazás a tavalyinál kisebb mértékben, nagyjából 6 százalékkal nőtt. A 2008-astól elmaradó bővülésben ugyanakkor minden bizonnyal az is szerepet játszott, hogy míg tavaly két maximum, azaz 147-es breaket – megszakítás nélkül elért pontokat – löktek a vb-n, az idén csak egyet, s mivel a 147-es breakért 147 ezer dollár pénzjutalom jár, ez az összdíjazásban is ennyivel kevesebb pénzt jelentett.

Jandó Zoltán

ÖSSZDÍJAZÁS (millió)

                        2008    2009
Austral Open*  20,60    22,00
Roland Garros**  15,58    16,15
Wimbledon***   11,81    12,55
PGA Tour****   214,90   222,90
Snooker vb***   1,05      1,11

* ausztrál dollár
** euró
*** font
**** dollár