Mikor és meddig kerülhet vissza az elitbe a magyar jégkorong?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Már a svájci A csoportos világbajnokság alatt is többször visszatérő kérdés volt, hogy ez a magyar válogatott meddig marad együtt, hiszen a torna egyik legöregebb gárdájának számított. A kérdés kézenfekvő: van-e olyan utánpótlás, amely reményt adhat a jövőre nézve?


A világbajnokság után – melyen a bennmaradás még nagyobb bravúr lett volna, mint a szappórói kijutás – több kérdés is felmerült itthon a magyar válogatottal kapcsolatban. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a csapat szövetségi kapitánya, a csapatot történelmi sikerre vezető kanadai-olasz Pat Cortina marad-e a kispadon. A tréner már a világbajnokság alatt kifejtette, hogy rajta ugyan nem múlik a hosszabbítás, így a labda (vagy stílusosabban: a korong) a Magyar Jégkorong Szövetség térfelére került. Mindennel együtt elmondható, meglepetés lenne, ha Cortina távozna.

A sportágban jelenleg ugyanis nehezen tudják elképzelni a jövőt nélküle, hiszen azon felül, hogy kiváló szakember, olyan előnye van bárkivel szemben, ami szinte nélkülözhetetlenné teszi. Ismeri a játékosait, jó viszonyt ápol velük, és azt is jól tudja, a későbbiekben kivel, milyen poszton, milyen taktika esetén számolhat. A jövő szempontjából egyetlen dolgot róhatnánk fel Cortinának: a mi szempontunkból nyilván jobb lenne, ha munkája nem kötné egyszerre Németországba is, azaz főállásban vezetné a magyar válogatottat (a tréner országunk legjobbjai mellett az EHC München jégkorongcsapatát is vezeti, hasonlóan eredményesen).

Pat Cortina távozása a sikerek fényében meglepetés lenne
© AP
Ha már a gondoknál tartunk: az A csoportos világbajnokságon az átlagéletkort figyelembe véve az egyik legöregebb csapat volt válogatottunk, ami most újra felveti a kérdést: meddig maradhat ez a gárda együtt? És utána mi lesz? Kangyal Balázs, a csapat veterán védője már bejelentette visszavonulását, de a szintén hátvéd Sille Tamás is búcsúzhat. Ha sorban vesszük, elméletben kieshet még Majoross Gergely, Holéczy Roger és Rastislav Ondrejcik is, akik fontos szerepet töltöttek be eddig a válogatottnál. Ugyanakkor biztosan marad egyelőre a legtöbb meghatározó játékos, és ez a csapat hellyel-közzel még három-négy évig együtt maradhat.

Ifj. Ocskay Gábor, azaz „Kiscsicsó” halála nemcsak azt jelentette, hogy legjobbját vesztette el a magyar válogatott, de a tragédia az egész csapatot mélyen megrázta. Különösen Palkovics Krisztiánt, akivel nemcsak csapattársi viszony, hanem mély barátság is összefűzte Ocskayt. A svájci világbajnokságon ezt látni lehetett, s a játékosnak is volt korábban egy megjegyzése, miszerint át kell gondolnia a jövőjét a magyar nemzeti csapatban. Ha a tragédia emberi részén túl pusztán a tényeket nézzük: centert kell találnunk a támadósorba, egyelőre Cortina sem tudja betölteni ezt a pozíciót. A vb-n voltak ugyan próbálkozások, de ez a magyar válogatott egyik legnehezebb feladata a jövőben.

Elképzelni is nehéz, mi lenne, ha ezen kívül még Palkovicsot is pótolni kellene. Az első sorunk már eddig is olyan szintű veszteséget szenvedett, amelyet képtelenség volt kiheverni a világbajnokságig. Hosszabb távon ugyanakkor Nagy Gergő például megoldás lehet, hiszen fiatal kora folytán még bőven van idő a tesztelésére. Egyedül kapusposzton állunk nagyon jól, Szuper Levente és Hetényi Zoltán személyében van két klasszisunk, és egyelőre ezen a poszton nem igazán kell félnünk a kiöregedéstől. Szuper négy-öt évig még vígan védheti a magyar válogatott kapuját, a 21 éves Hetényi pedig remek utánpótlást jelent.

„Megoldás lehet az Alba Volán mint a válogatott báziscsapatának megerősítése, hiszen 10-15 játékost is ad a magyar nemzeti csapatnak – véli Tejfalussy Béla, az egykor elismert nemzetközi játékvezetőként praktizáló szakember. – A magyar játékosok nem kapnak elég játéklehetőséget külföldön – gondolok itt többek között Vas Jánosra és Kóger Dánielre – így mondjuk érdemes elgondolkozni a hazacsábításukon, megerősítendő a székesfehérvári csapat keretét az osztrák bajnokságra, az EBEL-re.” Ez azonban csak a jelenlegi keretet érinti közvetlenül, sokkal égetőbb kérdés lehet az utánpótláskérdés.

Hol tart most a jövő generációja? (Oldaltörés)

„Alapvető hiányosságnak tartom, hogy nincs igazi juniorbajnokságunk – érvel Tejfalussy. – Ezt pótolandó, a Héraklészről elnevezett utánpótlás-program keretein belül létrejött egy hasonló nevet viselő korosztályos válogatott, de úgy vélem, kevés meccset játszhattak együtt.” Sokan egy egész generáció kiesésétől félnek, és nem is beszélnek a levegőbe. Ez azt jelenti, hogy a mostani válogatott kiöregedése és egy új csapat beérése között jó pár szűkös esztendő eltelhet. Ez a gyakorlatban többek között abban is megmutatkozik, hogy a Pék György irányítása alatt dolgozó juniorválogatott tele van ifi korú, azaz 18 év alatti játékosokkal.

„Fiatal tehetségeink vannak, de sokan egyelőre még az U18-as válogatottat erősítik – teszi hozzá. – A teljesség igénye nélkül csak pár nevet említenék: Galló Illés a fehérorosz Belije Medvegyi játékosa, vagy a modern jégkoronghoz remek testi adottságokkal bíró Nemes Benjámin, de említhetném Zalavári Bencét, Hardi Richárdot, Hentes Kristófot vagy Pavuk Attilát.” Nekik minimum két évre van szükségük, hogy beépüljenek a válogatott harmadik vagy negyedik sorába. Közvetlenül a válogatott küszöbénél pedig már ott áll a Galanisz Nikandrosz – Azari Zsolt – Jobb Dávid nevével fémjelzett generáció, akik a nyolcvanas évek végén születtek és később minden valószínűség szerint meghatározó alakjai lesznek a magyar nemzeti csapatnak.

Palkovics szinte pótolhatatlan
© AP
Három-négy esztendő múlva tehát két-három év toldozgatás-foldozgatásra lehet számítani a magyar válogatottnál, de persze ez nem szentírás. Abból a szempontból viszont éppen a legrosszabbkor jön ez a generációkiesés, hogy reményeink szerint a csapat most kezdi meg azt a liftezést a Divízó 1 és az A csoport között, ami akár tíz évig is eltarthat. Hogy ilyesmire a jövőben ne kerülhessen sor, a sportág hátterén változtatni kell, ez pedig biztosan nem a roppant elkötelezett Magyar Jégkorong Szövetségen fog múlni.

A kevés pénzen – leírni is arcpirító, milyen kevés pénzen osztozott az A csoport küzdelmei után a magyar válogatott – túl alapvető gond az, hogy a legkisebb gyerekekkel együtt is kétezernél nem sokkal több igazolt jégkorongozó van hazánkban, ezen kívül pedig 8-10 hadra fogható jégcsarnokkal rendelkezünk. Bár a zalaegerszegit a jelek szerint sikerült megmenteni, a legnagyobb veszteséget itt a jelenlegi sikerek egyik kovácsának, a hokigenerációkat felnevelő Kercsó Árpádnak a távozásával szenvedte el a magyar jégkorongsport. A rendelkezésre álló arzenál tehát – ha a későbbiekben is A csoportos álmokat szövögetünk – borzasztóan kevés.

Újabb csarnokbezárások
A helyzeten nem javít, hogy pénzhiány és felújítás miatt az Újpest csarnokát és a Puskás Ferenc Stadion gyakorló jégcsarnokát is be akarják zárni a jégkorongozók előtt. Utóbbi ráadásul rendszeres vitatéma a Magyarországon nem éppen tömegsportnak számító műkorcsolyazás képviselőivel, akik úgy gondolják, a csarnok az övék. Az ügy részleteiről a legfrissebb HVG 68-69. oldalán olvashat.
Ez a helyzet azért is érthetetlen, mert a sportág láthatóan népszerű a gyerekek és a szurkolók körében. Ezt igazolja, hogy száznál is több gyerekcsapata van a sportnak, a magyar szurkolók pedig bebizonyították, hogy még a legnehezebb helyzetekben is kitartanak a nemzeti csapat mellett – ráadásul tömegével. Svájcban drukkereink lenyűgözték az A csoport számos elit válogatottját, közülük nem egy játékos meg is jegyezte, bárcsak nekik is ilyen szurkolótáboruk volna. De tudatosulnia kell az érdemi döntést hozókban, hogy ilyen kevés pénzből nagyon nehéz, ha nem lehetetlen az élbolyhoz felzárkózni. A magyar jégkorong már így is messze erőn felül teljesít hosszú évek óta.

Végül a közvetlen közeli jövőről is szólni kell, azaz a jövő évi szlovéniai Divízió 1-es világbajnokságról. Ellenfeleink közül a házigazdák csapata és Lengyelország lesz a legnagyobb falat, Nagy-Britannia, Horvátország és Dél-Korea kicsivel gyengébb játékerőt képvisel. A feljutás tehát korántsem lehetetlen, de még az eddiginél is alaposabb felkészülésre lesz szükség a torna előtt. Hosszabb távon egy A, B és C-válogatott létrehozása – mely már összegyűjti a legtehetségesebb junior korú magyar játékosokat is – sok problémát megoldana, és a csapatépítés miatt legalább tizenkét rangos mérkőzést kell vívnunk a jövő évi megméretés előtt. Reményeink szerint ezzel nem lesz gond, hiszen most már a stabil A csoportos válogatottak is előszeretettel választják a magyar csapatot ellenfélül a felkészülési időszakban.

A MAGYAR JÉGKORONG-VÁLOGATOTT BŐ KERETE:*

JÁTÉKOSSZÜL.POSZTKLUBVÁL.
Kangyal Balázs1969.07.24.védőNZ Stars230
Palkovics Krisztián1975.07.10.csatárAlba Volan 19198
Szélig Viktor1975.19.22.védőBriancon HC186
Horváth András1976.04.08.védőAlba Volán 19182
Ladányi Balázs1976.01.06.csatárBriancon HC175
Tőkési Lajos1975.10.23.védőDab.Docler170
Tokaji Viktor1977.01.11.védőAlba Volán 19164
Majoross Gergely1979.05.19.csatárNZ Stars153
Svasznek Bence1975.07.25.védőNZ Stars135
Gröschl Tamás1980.08.21.csatárNZ Stars120
Budai Krisztián1979.07.22.kapusMHK Késmárk65+45
Peterdi Imre1980.05.31.csatárDab.Docler110
Vas Márton1980.03.02.csatárBriancon HC101
Simon Csaba1976.05.31.csatárRR Charleroi97
Sille Tamás1969.11.23.védőNZ Stars97
Sándor Szilárd1976.06.30.csatárSC Csíkszereda90
Kovács Csaba1984.03.18.csatárAlba Volán 1986
Hoffmann Attila1978.07.05.csatárFerencváros83
Szuper Levente1980.06.11.kapusAlba Volán 1958+19
Lencsés Tamás1979.11.05.védőNZ Stars64
Fekete Dániel1982.02.22.csatárAlba Volán 1967
Vas János1984.01.29.csatárBrynas50
Vaszjunyin Artyom1984.01.26.csatárAlba Volán 1949
Fodor Szabolcs1979.02.17.csatárAlba Volán 1948
Rajz Attila1976.03.16.csatárALba Volán 1943
Jánosi Csaba1981.03.10.csatárFerencváros44
Holéczy Roger1976.10.19.csatárNZ Stars42
Borbás Gergely1982.02.25.csatárÚjpesti TE39
Omar Ennafatti1980.04.26.védőTours26
Benk András1987.09.03.csatárAlba Volán 1925
Feil Arnold1983.01.23.csatárAlba Volán 1917
Kiss Gábor1980.05.14.csatárFerencváros16
Hetényi Zoltán1988.02.18.kapusAlba Volán 198+11
Gergely Csaba1979.06.21.csatárNZ Stars15
Azari Zsolt1986.08.30.csatárDab.Docler13
Sofron István1988.02.24.csatárAlba Volán 1915
Rastislav Ondrejcik1973.01.27.védőAlba Volán 1915
Erdélyi Péter1988.07.06.védőDab.Docler11
Jobb Dávid1988.07.24.védőAlba Volán 1913
Berta Ákos1987.12.09.csatárÚjpest TE11
Galanisz Nikandrosz1988.07.14.csatárDab.Docler11
Kiss Ákos1988.05.31.csatárDab.Docler11
Szajbert Krisztián1980.04.28.védőNZ Stars7
Hegyi Ádám1986.07.16.védőDab.Docler8
Kóger Dániel1989.11.10.csatárRed Bull Salzburg8
Nagy Gergő1989.10.10.csatárAlba Volán 194
Szajbert Patrik1986.05.26.csatárNZ Stars4
Kiss Tamás1984.03.16.kapusDab.Docler0+4
Hüffner Adrián1986.12.11.védőÚjpesti TE3
Duschek Dávid1988.10.22.kapusMiskolci JJSE0+3
Papp Viktor1986.02.07.csatárDab.Docler2
Agárdy Ákos1988.12.22.kapusCollingwood0+2
Hetler Ádám1983.11.23.védőÚjpesti TE1
Székely Mádai László1983.09.21.védőFerencváros1
Szirányi Bence1988.02.17.védőNZ Stars1


* forrás: www.icehockey.hu




















Hozzászólások