Csődben a spanyol élklubok, s ez várhat az angolokra is

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A spanyol klubok többsége technikailag már csődbe jutott, teljesen fizetésképtelen, s hasonló veszély fenyeget több angol csapatot, köztük a Manchester Unitedet, a Chelsea-t, vagy éppen az Arsenalt is. Bár attól nem kell tartani, hogy a legnagyobb egyesületek egyik napról a másikra lehúzzák a rolót, a hatalmas hitelállomány komoly gondot okozhat egyes kluboknak.


Hagyományos vállalatok ilyen pénzügyi helyzetben már valószínűleg nem működnének. Komoly gondba kerülhetnek a gazdasági válság miatt akár Európa legjobb labdarúgó-csapatai is. Bár a több éves szponzori és televíziós szerződéseknek köszönhetően bevételeiken – ahogy ezt már korábban írtuk - egyelőre nem látszik a krízis, a magas hitelállományuk egyre több szakembert aggaszt. A válság előtti években több csapat is komoly fejlesztésekbe kezdett bevételei növelése érdekében, számos élcsapat is stadion-beruházásokat, vagy egyéb fejlesztéseket valósított meg rendszerint külső forrásból, s nem ritkán az is előfordult, hogy a későbbi megtérülés érdekében játékosokat is kölcsönből vásároltak. Emiatt ugrottak meg igencsak a csapatok tartozásai, s ha egyelőre nem is, a későbbiekben gondot okozhat a törlesztés.

  Csődben a spanyolok

A Real Madrid évek óta rengeteg pénzt emészt fel
© AP
A spanyol élvonal klubjai összesen 2,09 milliárd euróval tartoznak hitelezőiknek. A 20 csapatból mindössze háromnak (a Sevillának, a Recreativo Huelvának és az Almeriának) nincsen hitele, van azonban hat olyan klub is, amely 100 millió eurót meghaladó összeggel tartozik. A kötelezettségek zöme adótartozás: a spanyol állam 627 millió eurót követelhet a klubokon.

A legnagyobb hitelállománya a Valenciának van: az idén a BL-beli indulásért küzdő csapat 550 milliónyi kölcsönt halmozott fel. Nem áll túl jól a két madridi nagycsapat és a Barcelona sem: a Real 400, az Atletico 300, míg a katalánok 189 millió eurós tartozást tartanak nyilván.

A Futebol Finance portugál sportgazdasági portál elemzése szerint a spanyol klubok technikailag már csődben vannak, fizetésképtelenek. Az írásból kiderül, hogy a hispániai csapatok általában többet költenek bevételeiknél, s ez vezetett az elmúlt években a hitelállomány felduzzadásához. 

Anglia: bajban a nagyok

Hasonló a helyzet Angliában is, ahol azonban több esetben is a nagyobb beruházások miatt adósodtak el a csapatok. Az angol élvonal klubjai összesen 3 milliárd fontos hitelállományt halmoztak föl, s ennek az összegnek nagyjából a fele összpontosul a négy nagy csapatnál, az Arsenalnál, a Chelseanél, a Liverpoolnál és a Manchester Unitednél. Az angol teameket a kialakult helyzet miatt a közelmúltban már a helyi parlament is figyelmeztette, jelezve, hogy ha a nem csökkentik hitelállományukat, és a jövőben esetleg visszaesik majd a bevételük – amire azért van némi esély – akár csődközeli helyzetbe is kerülhetnek.

Nem a politikusoknak tűnt fel először a probléma: Lord David Triesman, az angol szövetség elnöke már tavaly októberben aggodalmát fejezte ki, s néhány hete Lord Mawhinney, a 72 futballklubot tömörítő Football League elnöke is arról beszélt, hogy az angol csapatok nagy bajba kerülhetnek, ha tovább romlik a gazdasági helyzet. Ennél is borúlátóbb nyilatkozatott tett a közelmúltban Dave Whelan, a Wigan elnöke, aki közölte: a túlzott hitelállomány katasztrófához vezethet az angol profi futballban.

Jandó Zoltán