Wenger: érik a nagy futballklubok lázadása

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Arséne Wenger, az angol Arsenal menedzsere szerint a jelenlegi pénzügyi helyzet mellett tíz év múlva létrejön egy 'Európai Liga', ami ha nem figyelünk, a nemzeti futball elsorvasztását eredményezheti.


A londoniak trénere csapatával hétfőn repült Glasgowba, a Celtic elleni Bajnokok Ligája-selejtezőre. Ismét szóba került az állandóan felmerülő kérdés, hogy a két legnagyobb skót klub, a Galsgow és a Celtic beférne-e az első számú angol bajnokságba. Wenger szerint a Premier League felső házában küzdene mindkét csapat, de nem elég a játék minősége, sokat kellene változni. „Szerintem két része van a skót futballnak: az egyik a Rangers és a Celtic, a másik az összes többi. Az előbbi kettő persze akár a Premier League legjobb nyolc csapata között is ott lehetne, az összes többi csapat azonban nem kompetens."

A szakemer szerint azonban nem ez a legfőbb kérdés jelenleg a kontinens futballszínpadán. „Úgy gondolom, hogy a nemzeti bajnokságok megmaradnak, túlélik a recessziót, de tíz év távlatában ki fog nőni mindebből egy 'Európai Liga'. Manapság a pénzügyi szempontok a legfontosabbak és a Bajnokok Ligájából származó bevétel már nem elég azoknak a mamutkluboknak, melyek rengeteget költenek. A bevételeket ugyanis az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) osztja szét az érintett klubok között.” A szakember szerint a folyamat pedig azt eredményezheti, hogy ezek a klubok kiválnak a jelenlegi rendszerből és létrehozzák a saját maguk 'Európai Ligáját'.

Wenger realista
© AP
„Persze nem vagyok benne száz százalékig biztos, hogy igazam van, de már szinte hallani vélem az olyan hangokat a színfalak mögött, amelyek egy hasonló liga létrehozását javasolják. Különösen akkor fognak ezek a hangok felerősödni, ha a nagy klubok felé továbbra is ilyen szigorúak maradnak a szövetség korlátozásai. Ehhez maximum tíz év kell szerintem, és akkor már azon fogunk vitatkozni, hogy mely európai csapatok lesznek majd ennek a kiemelt ligának a résztvevői. Ezt a kérdést majd a szurkolóknak kell megválaszolni.”

„Én azonban hiszek a munka érdemeiben, így azt gondolom, ha egy liga valahol megalakul, akkor lennie kell kluboknak, melyek onnan kiesnek és olyanoknak is, amelyek feljutnak. Az biztos, hogy ezt nagyon nehéz lesz megoldani. Én nem akarom meggyilkolni a nemzeti bajnokságokat, ezért szerintem mindenkinek meg kellene adni az esélyt. Ez azt jelenti, hogy például hét közben kellene játszani az 'Európai Liga' meccseit, a hétvége pedig maradna a nemzeti bajnokságoké. Ez tulajdonképpen két komplett csapat fenntartását jelentené.” Arról nem szólt a mester, hogy a kis bajnokságok (mint amilyen a magyar) esetében ezt mégis hogyan képzeli el, hiszen itt jelenleg egy csapat fenntartása is komoly gondot jelent.