Gyurta: „akkor lesz egyenlőség, ha mindenki fecskében úszik”

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2004-ben az athéni olimpián meglepetésre ezüstérmet nyert 200 méter mellúszásban, idén pedig világbajnok lett ugyanebben a számban. A még mindig csak húszéves Gyurta Dániellel a hvg.hu Michael Phelpsről, a csodadresszről, öccséről és a sikerekről beszélgetett.


hvg.hu: A 2004-es athéni olimpiai ezüst és az idei római világbajnokságon szerzett aranyérem pályafutásod eddigi legkiemelkedőbb eredményei. Ha így visszatekintesz, melyikben játszott nagyobb szerepet a szerencse, melyikben az alapos felkészülés?

Gyurta Dániel: Úgy gondolom, a sportban nincs szerencse. Van első és második helyezett, de azt, hogy melyikük végez kicsivel előrébb, nem a szerencse dönti el. Nekem mindkétszer, 2004-ben és 2009-ben is jó volt a felkészülésem, bár tény, hogy az idei évben jött ki mindaz, amire már évek óta vártunk, és amit a rajongók is vártak tőlem Athén óta. A felkészülést követően nagyon összhangban voltam magammal, így egy jó eredményre azért számítani lehetett. A 2004-es olimpiai eredmény persze engem is meglepett kicsit, de azt hiszem, azóta bebizonyítottam, hogy nem véletlen volt. Az elvégzett munka beért.

hvg.hu: A mellúszás mostani mezőnye mennyire erős? Mennyire nehéz egy jövőbeni világversenyen – netán a 2012-es londoni olimpián – akár csak döntőbe kerülni? Hogy a dobogóra kerülésről ne is beszéljek.

Beért a munka
© MTI - Koszticsák Szilárd
Gyurta Dániel: Elég, ha csak az idei római döntőt elemezzük, ahol az első és az ötödik helyezett között mindössze két tizedmásodperc volt a különbség. Mindez kétszáz méteren! Nagyon alapos felkészülés kell, de ez messze nem elég. A nyugodt és stabil családi háttér, a profi edzők és a tehetség mind-mind nélkülözhetetlen alkotóelemei egy-egy ilyen sikernek. Azt hiszem, mindez jól mutatja, merre tartunk. A világ – és benne az úszás is – rohan, nekünk pedig vele kell rohannunk, ha az elitben akarunk maradni.

hvg.hu: Kiket tartasz a jövőben a legkeményebb ellenfeleidnek, akikkel óriási csatákat vívhattok a medencében?

Gyurta Dániel: Nem udvariasságból mondom azt, hogy nem tudok erre válaszolni. A mellúszás az egyik legösszetettebb és egyben a legkiszámíthatatlanabb úszásnem. A mezőny nagyon sűrű, jó mellúszóból pedig sok van a világon. Egyetlen embert nem tudnék kiemelni közülük. Később is óriási küzdelmek várhatók a mellúszás döntőiben, és nüanszok döntenek majd. De nem panaszkodni akarok, ez egy ilyen sportág.

hvg.hu: Mi a véleményed a csodadresszekről és arról, hogy januártól betiltják őket?

Gyurta Dániel: Én személy szerint nagyon örülök a döntésnek, jót fog tenni a sportágnak. Az úszás nem technikai sport, de egy ideje már mindenki azzal volt elfoglalva, hogy kinek milyen meze van. Voltak érvek és ellenérvek, de úgy gondolom, ilyen téren akkor lesz majd egyenlőség, ha teszem azt, mindenki fecskében úszik. Legyenek egyenlők a feltételek mindenkinél.

hvg.hu: Mit gondolsz Michael Phelpsről, a fantasztikus eredményeiről és az állandó pletykáról, a sportban előforduló doppingról?

Gyurta Dániel: Én nem látom, hogy ki mit és hogyan edz, milyen módszerekkel készül fel. De nem tartom helyes dolognak olyasvalamit feltételezni bárkiről – és nem csak Phelpsről -, amire az égvilágon semmi bizonyíték nincs. Szerintem születhet olyan ember – akármilyen ritkán is –, aki ilyen tehetséges és ilyen képességei vannak. Én láttam már őt közelről és azt gondolom, hogy hihetetlenül jó fizikai adottságai vannak. Szinte tökéletes a testfelépítése az úszáshoz. Szóval szerintem nem egyből a doppingra kell gondolni.

hvg.hu: Mik a terveid a jövőben? Nem csak az úszásra gondolok, a civil életre, a továbbtanulásra.

Gyurta Dániel: A 2016-os Rio de Janeirói olimpiáig mindenképpen szeretném folytatni az úszást, utána még nem tudom, hogyan folytatom. Jelenleg a Heller Farkas Főiskolán tanulok gazdaság/menedzsment szakon, a harmadik szemesztert végzem, azaz van még hátra másik három. Ha ott végzek, lesz majd időm eldönteni, hogyan tovább.

hvg.hu: Te hogyan látod, a magyar úszók milyen szerepet töltenek be a világ úszópalettáján? A jövő mit tartogat számunkra, van tehetséges utánpótlásunk?

Gyurta Dániel: A magyar válogatott nagyon fiatal, sok a tehetséges úszó itthon, akik jól szerepelnek az ifjúsági Európa-bajnokságokon, világbajnokságokon. Itt van például Hosszú Katinka, aki most érett be és hozzám hasonlóan húszévesen világbajnoki aranyat nyert. A fiatalok között én az öcsémet, Gyurta Gergelyt tartom az egyik legjobbnak, aki júliusban aranyérmes lett 1500 gyorson az ifjúsági Eb-n. Hogy milyen szerepet töltünk be? Azt gondolom, a Széchy Tamás bácsi által felállított rendszer nagyon jó, hiszen még mindig lépést tudunk tartani a világ élmezőnyével. Idővel biztosan kell majd változtatni, de ha egyszer működik a dolog, nem biztos, hogy komolyan hozzá kell nyúlni. Hazánkban most is van 4-5 világszínvonalú edző, a megfelelő háttér tehát egyelőre még mindig adott a jó szerepléshez.

Az interjú a K&H olimpiai és paralimpiai programjának sajtótájékoztatóján készült