Döntetlennel kezdődött a 2010-es focivébé
Utolsó frissítés:
A dallamos nevű Tshabalala bombagóljával szerzett vezetést Dél-Afrika, a hajrá kezdetén pedig egy védelmi hiba után Márquez higgadt találatával egyenlített Mexikó. Ezzel a döntetlennel kezdődött a 2010-es focivébé.
Most érkezett
Védelem Booth nélkül
Nincs a hazaiak védelmében Matthew Booth, az egyetlen fehérbőrű játékos a dél-afrikai válogatottban, egyben a legidősebb (33 éves) és a legmagasabb (192 centi) is.
A meccs előtti szurkolói összecsapásokban már hárman megsérültek, miután a Mary Fitzgerald téren felállított szurkolói parkban a drukkerek áttörték a dél-afrikai és mexikói fanatikusokat elválasztó biztonsági kordont. Bár az előzetes beharangozók szerint Mexikó számított a meccs esélyesének, igazából megjósolhatatlan volt a végeredmény. A statisztikák ellenben Dél-Afrika mellett szóltak, hiszen a vendéglátó ország még sosem kapott ki nyitómeccsen, sőt, a csoportmeccseken sem vérzett el.
Mexikó kezdte jobban a meccset, a hazaiak csak az első húsz perc után ébredtek fel, talán az egész meccsen kitartóan zúgó vuvuzela hatására, amely a meccs 93 perce alatt egy másodpercre sem lanyhult. Nem csoda, hogy a FIFA anno még el is gondolkozott a betiltásán, óriási a hangereje, főleg ha a kilátogató 84 ezer drukker jó része fújja.
Dél-Afrika válogatottja amúgy is tele volt önbizalommal és már azt beszélték, hogy valóra váltják a legendás Pelé álmát, miszerint Brazília egy afrikai csapattal játssza a döntőt. Erre azonban inkább esélyes Elefántcsontpart, Kamerunk vagy Nigéria. Mindenestre Carlos Alberto Parreira, a dél-afrikaiak szövetségi kapitánya óvatosabban fogalmazott. Szerintem fizikálisan egyik csoportellenféllel (Mexikó, Uruguay, Franciaország) szemben sem tudják felvenni a versenyt, ezért a földön kellene tartaniuk a labdát, felesleges belemenni az ívelgetésekbe.
Ráadásul nincs is kinek ívelgetni, elvégre három darab csatárral indultak a vébén, akik közül talán csak a mostanában bombaformában lévő (3 meccs, 4 gól)Katlego Mphela a vérbeli támadó. Arról nem is beszélve, hogy sem Mexikó, sem Uruguay nem tartozik a visszafogott csapatok közé, játékosaik bátran belemennek a szabálytalanságokba.
Aztán jött a meglepetés, ne nem akkora, de azért mégiscsak meglepetés. A dél-afrikai Siphiwe Tshabalala kapott remek kiugratást és tíz méterről bombagólt ragasztott a bal felső sarokba. A találat kicsit meglepte Javier Aguirre csapatát, és idő kellett hozzá, hogy újra visszaszerezzék a magabiztosságukat.
25. percig kellett várni az egyenlítésre, ekkor a védő Rafael Márquez használt ki egy hazai védelmi hibát, és helyzetett öt méterről higgadtan a kapu közepébe. A mexikóiak a meccs hajrájában birtokoltak (összesen 58 százalék), a dél-afrikaiak viszont ügyes ellentámadásokat vezettek. Az eredmény viszont már nem változott.
Parreira sorozatban a 14. meccsén sem kapott ki a dél-afrikai válogatottal, bár a játékosok szemmel láthatóan nem örültek a döntetlen eredménynek a meccs végén. Igaz, a mexikóiaik sem. A találkozó végén a FIFA Siphiwa Tshabalalát, a dél-afrikaiak gólszerzőjét választotta a meccs legjobb játékosának.
XIX. LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010 |
A CSOPORT, 1. FORDULÓ DÉL-AFRIKA - MEXIKÓ 1-1 (0-0) Johannesburg, Soccer City, 84 ezer néző V.: Ravsan Irmatov (üzbég) DÉL-AFRIKA: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (Masilela 46.) - Tshabalala, Dikgacoi, Letsholonyane, Modise - Pienaar (Parker 83.) - Mphela Szövetségi kapitány: Carlos Alberto Parreira MEXIKÓ: Pérez - Aguilar (Guardado 55.), Osorio, Rodríguez, Salcido - Juárez, Márquez, Torrado - Dos Santos, Franco, Vela (Blanco 69.) Szövetségi kapitány: Javier Aguirre Gólszerző: Tshabalala (56.) ill. Márquez (79.) |
Percről percre
Dél-afrikai álom
Egyelőre a mexikóiak dominálnak. A dél-afrikaiaknak azonban van önbizalma, és szeretnék valóra váltani Pelének azt az álmát, miszerint a 2010-es vébé döntőjét Brazília egy afrikai csapattal játssza. Erre azonban korántsem a hazaiak együttese a legesélyesebb a kontinensről, sokkal inkább Elefántcsontpart, Kamerun vagy Nigéria.
A vb első helyzete
Egy jobb oldali középre adásnál Khune rosszul vetődik ki a kapujából, Dos Santos lecsap a labdára, de egy védőről szögletre pattan a labda.
Vuvuzela, jaj
Zúgnak a vuvuzelák, azaz a körülbelül egy méter hosszú, dél-afrikai levegőkürtök, amik még a magyar kézimeccseken hallható dudáknál is idegesítőbbek. Sokan felkérték FIFA-t, hogy a 2010-es labdarúgó-világbajnokságra tiltsa be a hangszert, ahogy az a Wikipédián is olvasható. Egyébként a vuvuzela 2008 júliusáig nem is volt engedélyezett (korábban sokan azzal verték egymást), amikor aztán újra legális lett. A FIFA hétfőn megerősítette: nem tiltja meg a kürtök használatát a vébé alatt annak ellenére, hogy sokan aggódnak amiatt, az esetlegesen elhangzó vészjelzéseket, illetve figyelmeztetéseket közlő hangosbemondó hangját is könnyedén elnyomhatják. Remélhetőleg csak a hazaiak meccsén halljuk majd ezt a darázszümmögést.
Elkezdődik a 2010-es világbajnokság
Mexikó kezdi a meccset, fekete mezben játszanak, a dél-afrikaiak a hagyományos sárga póló, zöld nadrág kombinációban.
A himnuszok szólnak
A dél-afrikaiak pedig éppenhogy csatárokat nem hoztak a vébére (ahol ugyebár itthon vannak), ráadásul egyedül Katlego Mphela tekinthető vérbeli támadónak a csapatból. Parreira ennek igazolásául a vébé előtt úgy nyilatkozott, hogy nem a támadójátékra kell törkedniük, hanem elsősorban arra kell figyelniük, hogy a labdát a földön tartsák.
A nyitómeccs előtt
A mexikóiak csak három (legjobb esetben is csak négy) középpályással érkeztek a 2010-es világbajonságra, ami akár azt is jelentheti, hogy Javier Aguirre csapata leginkább az ellentámadásokra fog játszani.