Kiszámítható játék és gólnélküli döntetlen a franciák első meccsén
Utolsó frissítés:
Gól nélkül zárult az Uruguay - Franciaország mérkőzés, amelyen az iramra ugyan nem lehetett panasz, de a kiszámítható és egysíkú játékra igen. Két döntetlen az A csoport első fordulójában.
Most érkezett
Eddig veszélytelenek az uruguayi támadók
A meccs előtt a franciák az uruguayiak egyetlen csapatrészétől tartottak, a csatároktól. Az első fél órában azonban sem Diego Forlán, sem Luis Suárez nem mutatott semmit. Pedig klubjaikban (sorrendben Atlético Madrid és AFC Ajax) különösen jó évet zártak, Forlán ráadásul idén Európa Liga-győzelmet ünnepelhetett.
ESTERHÁZY MÁRTON JEGYZETEI |
Megszületett a világbajnokság első 0-0-ás meccse, bár bíztam benne, hogy erre minél később kerül sor. Két óvatos csapat küzdelmét láttam, a franciák talán többet birtokolták a labdát, de kevés említésre méltó esemény történt a kilencven perc alatt. Ennél az antifutballnál azért többet vártam mind a franciáktól, mind pedig az uruguayiaktól, akikben mindig benne van a meglepetés. A mai meccs ezért nekem nem is igazán tetszett, mindkét oldalon a védekezés dominált. Végül is igazságos döntetlen született, de izgalmas meccsen is lehet 0-0-t játszani, amely tele van helyzetekkel, látványos megoldásokkal. Ribéry például szinte teljesen eltűnt a mezőnyben, Anelkát pedig le is kellett cserélni. Persze nem tudhatom pontosan, de az uruguayiak részéről akár lehetett egy olyan taktika is, miszerint a franciákat tartották előzetesen a csoport legerősebb csapatának, akik ellen elég lehet az iksz is, és Mexikó valamint Dél-Afrika ellen adnak bele mindent. Franciaország az A csoport favoritja, bár a mai meccs alapján ez egyáltalán nem tűnt így. |
A mérkőzés előtt a franciák csak egyetlen uruguayi csapatrésztől tartottak, a Diego Forlán és Luis Suárez nevével fémjelzett támadósortól. Ez a félelem végül alaptalannak bizonyult, mivel semmivel sem működött olajozottabban, mint a francia csatártrió.
Az első félidő rengeteg kemény párharcot, nagy csatát hozott, ugyanakkor helyzetet szinte még elvétve sem sikerült kialakítaniuk a csapatoknak. A franciáknál Govou, az uruguayiaknál pedig Forlán jegyzett egy-egy lehetőséget.
A fordulást követően sem változott a játék képe, láthatóan mindkét együttes célja elsősorban az volt, hogy ne kapjon gólt. A csereként beálló Lodeiro kiállítása miatt az utolsó tíz percben emberelőnyben játszhattak a franciák, de hiába szorították be ellenfelüket, maradt a gól nélküli döntetlen.
A négy évvel ezelőtt döntős franciák egymást követő harmadik világbajnokságukon kezdtek úgy, hogy nem rúgtak gólt. 2006-ban a svájciak (0-0), négy évvel korábban pedig a szenegáliak (0-1) ellen nem sikerült a hálóba találniuk.
A mérkőzés legjobb játékosa az Uruguayi csatár, Diego Forlán lett, aki valóban nagyszerű játékos, de ezen a meccsen nem tudni, milyen kiriréiumoknak felelt meg, mikor megválasztották.
XIX. LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010 |
A CSOPORT, 1. FORDULÓ: URUGUAY - FRANCIAORSZÁG 0-0 Fokváros, Cape Town Stadium V.: Juicsi Nisimura (japán) URUGUAY: Muslera - Victorino, Lugano, Godín, Á. Pareira - M. Pereira, Pérez (Eguren 87.), Arévalo Ríos, I. González (Lodeiro 63.) - Forlán, Suárez (Abreu 74.) Szövetségi kapitány: Oscar Tabárez FRANCIAORSZÁG: Lloris - Sagna, Gallas, Abidal, Evra - Govou (Gignac 85.), Gourcuff (Malouda 75.), Toulalan, Diaby, Ribéry - Anelka (Henry 72.) Szövetségi kapitány: Raymond Domenech |
Percről percre
Háromcsatáros franciák
Raymond Domenech jó ideje már három csatárral próbálkozik, de nem jön össze neki, mert nincs igazi góllövő csatára. Olyan, mint egykor volt Henry, vagy aki úgy tartaná meg a labdákat, mint régen Patrick Vieira. Mondjuk az otthoni közvélemény előtt szinte semmi sem lehet jó, amit Domenech tesz, ő a valaha volt legnépszerűtlenebb szövetségi kapitány a francia szurkolók körében. Eddig Govou a legaktívabb támadó, de nem érti meg a másik kettőt (Anelka, Ribéry). Anelkát különösen nem, de ez fordítva is igaz.
Muslera bravúrja
Ribéry végez el szabadrúgást balról, a tizenhatos mellől, kapura csavarja, de a levegőben úszó Fernando Muslera kiüti a jobb felső ficakba tartó labdát. Nem hiába igazolta le 2007-ben, húsz évesen az olasz Lazio. Azóta bevédte magát a csapatba.
Charlize Teron vicce
Emlékezetes a franciák továbbjutása, amelyet az írek elleni pótselejtezőn harcoltak ki. Therry Henry nyilvánvaló - még saját maga által is elismert - kezezése után szerzett egyenlítő gólt William Gallast, így Raymond Domenech csapat jutott ki a vb-re. A későbbi sorsolásnál Charlize Theron dél-afrikai színésznő, miután kihúzta Franciországot és felmutatta, így szólt: "Írország... ja nem, Franciaország."
Ribéry - Govou: a meccs első komoly helyzete
Franck Ribéry tartja meg a labdát kis szerencsével a bal oldalon, laposan középre ad, a berobbanó Sidney Govou nem tud jól beleérni a labdába. A két uruguayi védő kicsit lemaradt.
Sértődések a francia csapatban
A franciák kezdték a mérkőzést. Csapatkapitányuk a bal oldali védő, a Manchester Unitedben játszó Patrice Evra, aki William Gallast ütötte ki a nyergből. Lett is ebből sértődés. Thierry Henry is felhúzta magát, mert a kapitány már nem kezdőként számít rá. Ez főleg azért kínos, mert a nála eredménytelenebb Nicolas Anelkára viszont igen, akiről még csak azt se lehetne elmondani, hogy jobb formában lenne.
A vuvuzela és a hangulat
A vuvuzela ugyanúgy szól, mint a Dél-Afrika - Mexikó meccsen. Ez a monoton "zene" teljesen nyomasztó hangulatot teremt a stadionban.
2002-es világbajnoki összecsapás
A két csapat 2002-ben, a rossz emlékű ázsiai labdarúgó-világbajnokságon gólnélküli döntetlent játszott egymással, ami azt eredményezte, hogy szégyenszemre egyikük sem jutott tovább a csoportból. Ráadásul mindkét gárda nehezen kvalifikálta magát a 2010-es vébére.