Tokió 2020, az első nap krónikája: Szilágyi Áron történelmet írt, a harmadik aranyat nyerte férfi kardvívásban
Utolsó frissítés:
Nagyon korán kiesett a többi magyar Szilágyi Áron mellől a kardvívók versenyében, ő azonban végig maradt, és ha már így alakult, meg is nyerte. Az egyetlen ökölvívónk kiesett, míg a tekvandós Salim Omar a vigaszágra került, ahol aztán majdnem érmet is szerzett, de a bronzcsatában kikapott. Az úszók ígéretesen kezdtek, volt azonban csalódás sportlövészetben, asztaliteniszben. Íme az olimpia első teljes játéknapjának krónikája.
Most érkezett
Megdőlt egy magyar rekord
A magyarokkal egy csoportban szereplő címvédő amerikai válogatott a házigazda japánok felett aratott fölényes, 25-4-es győzelemmel rajtolt az olimpia női vízilabdatornáján.
Ezzel megdöntöttek egy magyar, illetve német rekordot: az olimpiák történetében ugyanis eddig a legnagyobb különbségű győzelem 17 gólos volt: 1932-ben a magyar férfi válogatott 17-0-ra nyert ugyancsak Japán ellen, 1968-ban pedig az NDK csapata 19-2-re diadalmaskodott Egyiptom felett.
- Vívás – Szilágyi Áron sorozatban a harmadik aranyat nyerte kardvívásban. Ez még senkinek sem sikerült.
- Cselgáncs – A nyolcaddöntőben ért véget Csernoviczki negyedik, utolsó olimpiája
- Légpuska – Mészáros Eszter nem jutott döntőbe
- Az első aranyat egy kínai légpuskás nyerte
- Az egyetlen ökölvívónk búcsúzott a játékoktól
- Tekvondo: Salim Omar vigaszágra került, a dél-koreai Jun Janggal mérkőzött a bronzéremét, de kikapott
- Úszás: Verrasztó Dávid, Hosszú Katinka és Mihályvári-Farkas Viktória bejútott a vasárnapi döntőbe 400 vegyesen.
Percről percre
Szilágyi simán nyert, már a nyolc között van!
London és Rio de Janeiro bajnoka második asszójában 15-7-re bizonyult jobbnak az öt éve negyedik iráni Mojtaba Abedininél, a folytatásban pedig egy másik iráni, Ali Pakdaman vár rá, aki a 32 között Szatmári Andrást búcsúztatta.
A negyeddöntők 8.55-kor kezdődnek.
Szilágyi nyolcaddöntője zajlik
A nyolcaddöntőben az iráni Abedinivel vív Szilágyi Áron a kardozók egyéni versenyében. Az első tust az ellenfél viszi be, aztán Szilágyi szerez tust. Némi videózás után a másodikat is megadják neki. Két újabb magyar találat következik, a második teljesen tisztán, az iráni nem tud reagálni (4-1).
Szilágyi tovább menetel, már 6-1 az állás, fejre vágott a háromszoros olimpiai bajnok. 7-1. Az iráninak nincs esélye válaszolni.
A következő csörtében támadóbban lép fel az ellenfél, a pást végére szorítja Szilágyit, aki végül simán eltalálja.
Hosszú idő óta itt az első tus Abedinitől: 2-9.
Szilágyi beviszi a tizedik találatát, amire most érkezik válasz az ellenféltől.
Kicsit magára engedte az utóbbi csörtékben Szilágyi Abedinit, 13-7 az állás. A következő kettős találat után a magyar videózást kér, így is az iráni kapja a pontot.
Szilágyi nem zökken ki, simán beviszi a következő két tust, és továbblép a nyolc közé.
Az első aranyat egy kínai légpuskás nyerte
A kínai Csian Jangé lett a tokiói olimpia első aranyérme, miután izgalmas végjátékban megnyerte a női légpuskások fináléját.
Az első ezüst az orosz Anasztaszija Galasináé lett, míg a bronzérem a svájci Nina Christené lett.
Kiesett az egyetlen ökölvívónk
Gálos Roland egyhangú pontozással kikapott a kazah Serik Temirzsanov ellen a férfi ökölvívók 52-57 kilogrammos súlycsoportja selejtezőjének első fordulójában. A tokiói olimpia ökölvívótornájának ő volt az egyetlen magyar indulója.
Salim esélye
A tokiói játékok egyetlen magyar taekwondósa akkor folytathatja a küzdelmet az esti vigaszágon, ha legyőzője bejut a fináléba. Edző édesapja, a sportág egykori klasszisának számító Salim Gergely szerint Dell'Aquila képes rá, mert sok mindent letett már az asztalra sportpályafutása során, többek között egyedüliként le tudta győzni a súlycsoport legjobbjának számító dél-koreai Dzsang Dzsunt.
Salim Omar kikapott a nyolcaddöntőben
Az áprilisban Európa-bajnok Salim Omar szombaton 26-13-ra kikapott a taekwondósok 58 kilogrammos kategóriájának nyolcaddöntőjében a tokiói olimpián.
A 18 éves magyar versenyző a második helyen kiemelt Vito Dell'Aquilával csapott össze a kifejezetten hűvösre hűtött Makuhari Rendezvényközpontban. Az egy súlycsoporttal lejjebb világ- és Európa-bajnoki bronzérmes olasz rivális kezdett jobban, két testre mért rúgással alig húsz másodperc után már 4-0-ra vezetett. Később ráadásul Salim fejét is eltalálta kétszer, így az első menet után magyar szempontból 0-11 állt az eredményjelzőn.
A mindössze harmadik felnőtt versenyén szereplő Salim, aki az Eb-n 54 kilóban, majd a kvalifikációs viadalon is diadalmaskodott, megnyugodott a folytatásra: előbb három eredményes testre rúgással faragott a hátrányából, azután kétszer a fejét is eltalálta a húszesztendős olasznak, így hátránya négy pontra csökkent a második két perc végére (13-17).
A harmadik menet ismét Dell'Aquila szája íze szerint alakult, ugyanis testre rúgásokkal hamar ismét magabiztossá tette az előnyét (13-21), innentől pedig már csak a védekezésre kellett összpontosítania. Salim hiába próbálkozott rendületlenül az utolsó percben, az olasz minden rúgási kísérletét hárította és alkalmanként még sikeresen vissza is támadott, így végül 26-13-as győzelmet aratott.
Kellemetlen stílusú rivális vár Szilágyi Áronra
London és Rio olimpiai bajnoka azzal a céllal érkezett Tokióba, hogy teljesíti, amit eddig még egyetlen kardvívónak sem sikerült, és harmadszor is aranyérmet nyer a játékokon.
A Vasas vívója a vilgáranglista 234. helyezettje, s venezuelai José Quintero ellen kezdett, és 15-7-re győzött. „Az elején egy kicsit szenvedtem, mivel nem ismertem az ellenfelemet. Három-három után aztán egyre jobban megéreztem a tempót, és a vége egy magabiztos győzelem lett. A következő riválisomat jól ismerem, kellemetlen stílusban vív. Az én feladatom az lesz, hogy ráerőltessem a saját vívásomat” – értékelt Szilágyi.
A kardvívók egyéni versenyében már csak ő érdekelt magyarként, mivel Decsi Tamás és Szatmári András nem jutott túl az első körön.
A nyolcaddöntők magyar idő szerint 7:35-kor, a negyeddöntők pedig 8:55-kor kezdődnek. Az elődöntős-döntős program közép-európai idő szerint 12 órától indul
A nyolcaddöntőben ért véget Csernoviczki negyedik, utolsó olimpiája
A 16 között búcsúzott a cselgáncstornán Csernoviczki Éva. A 48 kilogrammos súlycsoport 34 éves magyar dzsúdósa – akinek ez volt a negyedik olimpiája – a 16 közé jutásért az indai Shushila Likmabam ellen ipponnal nyert, a következő körben pedig a kategória egyik legjobbja, a 2017-ben világbajnok japán Tonaki Funa várt rá, aki harmadik kiemeltként erőnyerő volt az első fordulóban.
Tonaki Budapesten szerezte vb-aranyát, emellett kétszer második volt vb-n, öt Grand Slam-tornát nyert, és eddigi mindhárom mérkőzésükön legyőzte az Ippon Judo Tatabánya versenyzőjét. A Nippon Budokan sportcsarnokban ugyan a nézők nem lehettek jelen, de a 25 éves japán cselgáncsozó azért élvezhette a hazai pálya előnyét.
Az összecsapást a kétszeres Európa-bajnok magyar dzsúdós kezdte aktívabban, ment előre, egy földharc során fölülre is került, de akciót nem tudott csinálni. Aztán a japán pillanatai következtek, ám Csernoviczki sikeresen hárította dobáskísérletét. Majd kétszer is szinte ugyanaz a jelenet ismétlődött meg, az összekapaszkodásból a tatabányai cselgáncsozó elesett, Tonaki pedig keményen támadta, másodszorra meg is csinálta az ippont érő leszorítást, 22 másodperccel a vége előtt.
„Próbáltam minden erőmet felhasználni a japán ellen, tudtam, ha túljutok rajta, akkor van esély a jó szereplésre. Nem számíthattam könnyű sorsolásra, mivel a komoly sérülésem miatt nem tudtam sok kvalifikációs versenyen elindulni. Úgy álltam hozzá, ha ez a meccs megvan, akkor könnyebb ellenfelek jönnek” – magyarázta a küzdelem után, hozzátéve, hogy nagyon elfáradt a Tonaki elleni mérkőzésen.
Csernoviczki a budapesti vb-n – az egyetlen versenyen, amelyen a szezonban az olimpia előtt indult – úgy nyilatkozott, az volt az utolsó előtti versenye, az MTI erre vonatkozó kérdésére most így válaszolt: „A 48 kilogrammban biztos, hogy az utolsó meccsem volt. Még nem tudom a folytatást, de húsz éve vagyok ebben a súlycsoportban, ami rengeteg fogyasztást jelent” – mondta.
Csernoviczki így először zárt helyezetlenül olimpián, 2012-es harmadik helye mellett Pekingben és Rióban is hetedik volt. A hét magyar dzsúdós közül vasárnap az 52 kilós Pupp Réka lép tatamira.
Szilágyi mentette meg a vívók becsületét
Szilágyi és a venezuelai Jose Quintero asszója kiegyenlítetten kezdődött, a magyar azonban rövidesen megkezdte az elszakadást, és sorozatban 11 tust vitt be. 13-3-nál Quintero egy rövid időre átvette az irányítást, és négyszer eltalálta a magyart, aki azonban nem adott neki több esélyt, és lezárta a találkozót. 15-7 lett a vége.
Ezzel Szilágyi a 16 közé jutott, ahol az iráni Abedini vár rá magyar idő szerin reggel 8 órától.