szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Húsz évvel ezelőtt, 1990. október 15-én kezdte meg a kereskedelmi mobilszolgáltatást a Westel Rádiótelefon Kft., napjainkban pedig 11 millióra tehető a mobiltelefonok száma.

A szolgáltatást indító cég a Magyar Telekom jogelődje, a Matáv, valamint a US West tulajdonában volt, a szolgáltatást 450 megahertzen indították. A Magyar Telekom a témával kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy az 1990 őszén az NMT (Nordic Mobile Telephony) szabványra épülő analóg mobilszolgáltatás megjelenése új korszakot jelentett a magyar távközlésben, mivel az addig hiánycikknek számító telefonvonal megvásárolhatóvá, azonnal hozzáférhetővé vált. A korszakra jellemző volt azt is, hogy akkoriban a vezetékes telefonra éveket kellett várni, és a vonalak egy-egy eső alkalmával néha hetekre elnémultak.

A hőskor táskatelefonjai többe kerültek mint ma egy iPhone 4
AP

A világon a hetvenes évek elején született meg az amerikai filmekben már látott autótelefon, de Magyarországon a vezetékes telefonnál is elérhetetlenebb volt. Éppen ezért a mobiltelefon és a mobilszolgáltatás megjelenése különleges eseménynek számított, és nagy várakozás előzte meg.

A Westel 450 társaság három budapesti bázisállomásból és egy kapcsolóközpontból álló hálózata október közepén kezdte működését. Három évvel később, 1993 végére a Westel előfizetői a 3 kapcsolóközpontnak és a 400 bázisállomásnak köszönhetően már az ország egész területén telefonálhattak készülékükkel. A szolgáltatás 1990 és 2003 között a 06-60-as körzetszámon volt elérhető.

Húsz évvel ezelőtt egy mobiltelefon mintegy 4 kilogramm súlyú és táska méretű volt. A belépési díjjal együtt közel 300 ezer forintba került, ám nem várt sikert aratott, mivel valós igényre adott megfelelő választ: ez az igény a szabad, korlátlan kommunikáció volt.

Már az induláskor egyértelművé vált, hogy a mobiltelefonálás iránti érdeklődés Magyarországon a vártnál is jóval nagyobb. Az analóg rendszerű mobilszolgáltatás kereslete 1994-től, a GSM mobiltelefonok megjelenésével kisebb lett, miközben a digitális technológia kínálta új lehetőségek köszönhetően továbbra is gyorsan terjedt a mobil.

A mobilhálózatok a beszélgetéseken túl ma már a gyors adatátvitel területén is versenyképes megoldásokat kínálnak. A várakozások szerint a következő 20 évben az okostelefonok és gép-gép, gép-ember közötti kapcsolatok gyors ütemű elterjedésével lépést tartva újabb generációs hálózatok szolgálják majd ki a mostani előfizetői szám akár dupláját is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A pletykák szerint mobiltelefont fejleszt a Facebook

A közösségi oldal állítólag saját mobilkészüléket fejleszt és bár a cég cáfolja a pletykákat, a projekt két résztvevője már azt is tudni véli, hogy az eszközön a Google Android operációs rendszere fut majd.

hvg.hu Napi merítés

A T-Mobile cenzúrázza az SMS-eket

A T-Mobile elismerte, hogy cenzúrázza a forgalmazott szöveges üzeneteket a hálózatában. Az ügyben egy marketinggel foglalkozó EZ Text cég indított keresetet a New Yorki szövetségi bíróságon - olvasható az Antivírus blogon.

hvg.hu Tech

Beszéddel tölthetjük a jövő mobiltelefonjait

Koreai kutatók fejlesztése lehetővé teheti , hogy a hangok által keltett rezgések segítségével töltsük fel mobiltelefonunk akkumulátorát, de akár a forgalom zajából is termelhetünk energiát.

hvg.hu Tech

Rés a pajzson: a mobileszközök biztonsági kihívást jelentenek

Egyre több ember zsebében ott lapulnak, ám sokan még mindig „csak” telefonként tekintenek rájuk. Pedig a ma már az alsóbb árkategóriákban is előforduló okostelefonok felhasználóinak jóval nagyobb körültekintésre van szüksége, mint néhány évvel ezelőtt. De igaz ez mindenféle mobileszközre, a néhány ezer forintért megvásárolható USB-kulcsokig bezárólag. Az Informatikai Biztonság Napján szakértőkkel beszélgettünk.