szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A következő években jelentősen átalakul majd a vállalatok informatikai infrastruktúrája – vélik az Oracle szakértői. Az üzleti szoftvermegoldásokkal foglalkozó vállalat szerint szükség is lesz az alkalamzkodásra, a mesterséges intelligencia ugyanis új színnel bővíti a támadók palettáját.

A vállalatok már gyorsabban adaptálják a legújabb technológiákat, mint a fogyasztók; ideértve a mesterséges intelligenciát (AI), a blokkláncokat, a digitális asszisztenseket, a konténertechnológiát, a szerver nélküli megoldásokat és az IoT eszközöket – állapítja meg az Oracle és a KPMG tanácsadócég által készített Cloud Threat Report.

Az Oracle előrejelzése szerint a felhő adaptálásának elterjedésével 2025-re a vállalatoknak teljes körű felhő stratégiára lesz szükségük, és jövőbe mutató, új megközelítéssel kell megtervezniük a felhőalapú informatiaki környezetre való átállásukat. Fontos változás, hogy a vállalati munkafolyamatok 80 százaléka a felhőben zajlik majd. Ezzel összefüggésben változnak a biztonsági kihívások is.

A felmérés szerint tízből négy vállalat számára már ma is kifejezetten nagy kihívást jelent a kiberbiztonsági incidensek napi szintű észlelése és kezelése. Az incidensek számának növekedése pedig jelentősen megnehezíti a megfelelő priorizálást és a hibaelhárítást, hiszen minden egyes incidens kiértékelést és reagálást igényel. A McAfee kiberbiztonsági cég friss Cloud Adoption and Risk Report felmérése szerint egy átlagos szervezet 100 millióból csak 1 biztonsági incidenst észlel fenyegetőnek.

Az Oracle szerint 2025-re a rosszindulatú forgalom generálói mesterséges intelligenciát (MI) használva álcázza majd tevékenységüket a szabályszerű, emberek által generált adatforgalomban. A kiberbűnözők új módszere, hogy random elemeket tűzdelnek a botnetek viselkedési mintáiba, így indítva el egy sor nehezen detektálható támadást.

A vállalatok válaszként pedig szintén az mesterséges intelligenciát hívják majd segítségül: az Oracle szerint nagymértékben automatizált támadások elleni védekezés leghatékonyabb módja, ha a vállalatok a tömeges elemzéseket intelligens, MI-vezérelt elemző platformokká alakítják, amelyek behálózzák a teljes vállalati IT környezetet. Az előrejelzés szerint 2025-re egyre több cég fog ilyen, úgynevezett core-to-edge biztonsági modellt alkalmazni az ügyféladatok biztonságos kezelése érdekében.

Az Ernst & Young (EY) tanácsadó cég szerint a magyarországi vállalatok 78 százalékát érte valamilyen IT-biztonsági incidens az elmúlt egy évben. A kibertámadások leggyakrabban az ügyfelek vagy felhasználók adataira irányulnak (75%), ezt követik a pénzügyi információk és a stratégiai tervek. A hazai cégvezetők 28 százaléka maga is úgy látja, hogy cége elavult biztonsági protokollokkal rendelkezik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!