szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igazi túlélőtúra a kiskunfélegyházi Marillen története. A gyümölccsel foglalkozó társaság a kényszerek és lehetetlennek tűnő piaci helyzetek sorából vágta ki magát, nagyrészt annak köszönhetően, hogy tulajdonosai nem akartak azonnal villát építeni a nyereségből. A cég bevétele átlépte az egymilliárd forintot, működése stabil, de ma sem szórja a pénzt. A bankok korábban röhögőgörcsöt kaptak, amikor bejelentkezett náluk a tsz-ből indult cég, ma már a bankok sorban állnak ajánlataikkal a cég irodája előtt.

A kiskunfélegyházi Lenin termelőszövetkezetben a rendszerváltás hajnalán a korszakra jellemző események sora játszódott le. A szövetkezet a növénytermesztés és állattenyésztés mellett (kényszerűségből és részben szociális foglalkoztatóként) egymás után vágott bele a különféle üzletekbe – a pénzügyi háttér erőteljes hiányától cseppet sem zavartatva magát. Az autójavító, a bugaci vendéglátás, a lótenyésztés és a kertészet mellé hamarosan már a 17. melléküzemágat alapították meg: belevágtak a gyümölcsvelő-készítésbe is. Ezt az élelmiszer-ipari félkész terméket főleg gyümölcslevek, lekvárok készítésénél használják, vagy sütemények tölteléke készül belőle.

Csupasz fenékkel indultak

A téeszelnök egy nap magához hívta Buszlai István villamos üzemmérnököt, és közölte vele, hogy ő fogja vezetni a legújabb melléküzemágat. Ő ugyan hevesen tiltakozott, hiszen nem értett az élelmiszeriparhoz, az elnök azonban hajthatatlan volt. Így szakadt a nyakába a gyümölcsvelőbiznisz. „Az ötlet nem volt teljesen halott, hiszen a környéken akkor még sok gyümölcsös volt, és azok túlérett portékáit velőként még hasznosítani tudtuk. Mégis, csupasz fenékkel indultunk, szinte semmink sem volt, de miután rám testálták a feladatot, elmentem Kecskemétre és Budapestre, és segítséget kértem, például a Kertészeti Egyetemtől” – meséli Buszlai István. Így indult el kissé nyögvenyelősen a velő (püré) gyártása Kiskunfélegyházán.

Buszlai István a gyártósornál. Hamarosan indul a következő szezon.
Stiller Ákos

A rendszerváltás után a kegyelmi állapot hamar megszűnt, a piacgazdaság első éveiben a szövetkezet anyagilag ellehetetlenült. A libatollágazat például az akkor igen soknak számító 90 millió forintos tollkészletén ült, nem akarta eladni, mert a világpiaci ár hirtelen leesett. A szövetkezet deviza-lízingszerződése és a 36 százalékos kamat viszont ezt nem vette figyelembe, szépen tovább ketyegett, egészen addig, amíg 1992-re a csőd szélére sodorta az egész csoportot. Ekkor jött a korszak tipikusnak mondható privatizációs menekülése: az elnök mindenkivel közölte, hogy alapítsanak kft.-ket, váljanak ki, béreljék ki a tsz létesítményeit, és álljanak a saját lábukra, különben nincs tovább.

Időre fizettek, ez meglepetés volt

Buszlai István nyolc kollégájával együtt így vette át Marillen Kft. néven a gyümölcsvelőüzemet – mert más lehetősége nem volt. „Január 15-én indultunk, de akkor nincs gyümölcs, így tavaszig minden dolgozó munkanélküli segélyre jelentkezett be. Amikor jött a szezon, felvettük őket” – emlékszik vissza a kezdetekre. Az újdonsült cég egy lépést sem tudott önerőből tenni, az első évben kénytelen volt rávenni a beszállítóit, hogy finanszírozzák meg előre a termelés költségeit. Az áttörést az hozta meg, hogy a Marillen időre kifizette a számláit, amin a beszállítók először alaposan meglepődtek, hiszen a tsz-időkben ehhez nem voltak hozzászokva. Így viszont a Marillennek jövőre is szívesen szállítottak.

A hűtőház tele van gyümölccsel.
Stiller Ákos

Buszlai István körbekérdezett néhány bankot, hitelt szeretett volna felvenni, hogy fejleszthesse az üzemet. A kezdő cég számait látva azonban a pénzintézetek szinte nevetőgörcsöt kaptak. Pénzre azonban mégis szükség volt, mert 1996-ra a szövetkezet agóniája befejeződött, a Lenin Tsz megszűnt, és a létesítményt meg kellett venni. A cégtulajdonosok azonban jól küzdöttek: három év alatt semmit sem vettek ki maguknak a társaságból, és volt pénzük a vásárlásra, a Marillen így nem dőlt be. Másrészt azt is látták, hogy a gyümölcsvelő önmagában annyira szezonális termék, hogy egy-egy rosszabb évben a tél komoly likviditási gondokat okozhat, és a munkatársakat is képtelenség fél évig szabadságon tartani, ezért el akartak mozdulni a friss és fagyasztott gyümölcs, illetve a feldolgozott termékek felé.

Nem sokkal később egy Phare- (vagyis az ország uniós csatlakozását segíteni hivatott) támogatásból sikerült hűtőházat építeniük, a cégtulajdonosok pedig a tsz-től egykori tagként kapott földjeiket összedobták, és 20 hektárral elindultak a gyümölcstermelésben is. Továbbra sem vették ki a nyereséget a cégből, nagyon konzervatív üzleti taktikával, lépésről lépésre haladtak előre, és lassan növekedtek. Amikor a környékbeli gyümölcsösök sorra tönkrementek, Borsodban és Kecskemét közelében (más üzleti partnerekkel együtt) vettek új termőterületeket, és elkezdték az exportot is.

Beözönlött az olcsó import, de a bébiétel segített

Az uniós csatlakozás megint majdnem padlóra küldte a társaságot, a vámhatárok megszűnésével az olcsó külföldi gyümölcsvelő elárasztotta az országot. A menekülési útvonal ekkor a bébiétel lett, ott a mennyiségi helyett inkább minőségi verseny dúl, ahol a cég már labdába tudott rúgni. Az sem hajtotta a Marillen malmára a vizet, hogy a magyar lakosság gyümölcsléfogyasztása visszaesett, beszűkült a piac, amelyet ráadásul olyan külföldi vállalatok uraltak, amelyek nagyságrendekkel nagyobb tőkét tudtak megmozgatni. Ekkor kezdtek sokkal jobban koncentrálni az exportra – megint csak félig-meddig kényszerűségből. Tavaly már 13 országba, összesen 35 vevőnek szállítottak.

Előkészítik a gyümölcsvelőt az exportra.
Stiller Ákos

A Marillen mára stabilizálta a működését, minden nehézség ellenére is folyamatosan növekszik. Tavaly 4200 tonna gyümölcsvelőt, és 900 tonna gyorsfagyasztott gyümölcsöt állítottak elő, már télen is van mivel kereskedni, a hűtőház tele van gyümölccsel. Ma már csak azért nem nagyobb a készlet, mert nincs elég hely a tárolásra, új hűtőházat kellene építeni. A bankok már nem kapnak nevetőgörcsöt, inkább sorban állnak az ajánlataikkal, a cég azonban kínosan ügyel arra, hogy ne adósodjon el.

A gyümölcsvelőt úgy csomagolják, hogy akár két évig is megőrzi a minőségét, ennek köszönhetően a készletekkel úgy tudnak sakkozni, hogy a társaságot egy rosszabb terméshozamú év sem rengeti meg. A bevétel átlépte az 1 milliárd forintot, és 35-50 százaléka exportból származik, Németországban és Közép-Európában is stabil a vevőkör.

Hamarosan a 23. szezon indul az önállósodás óta, de az alapelvek maradtak, Buszlai Istvánék hosszú távra terveznek, és visszaforgatják a cégbe a profitot. Az iroda parkolójában ottjártunkkor kizárólag a hétköznapibbnál is hétköznapibb, 10 év körüli középkategóriás autók álltak.

Így tud meghatározott alkalmazásokat jelszó mögé rejteni az iPhone-ján

Így tud meghatározott alkalmazásokat jelszó mögé rejteni az iPhone-ján

Elvitelre #99: A férfiakat családapaként gyakran az nyomja előre, hogy mennyi pénzt kell hazahozni

Elvitelre #99: A férfiakat családapaként gyakran az nyomja előre, hogy mennyi pénzt kell hazahozni

Csak készpénzt használ? Akkor van, amire biztos nem gondolt még

Csak készpénzt használ? Akkor van, amire biztos nem gondolt még

Hajdú B. István a műtétjéről: Ismét életveszélyben voltam

Hajdú B. István a műtétjéről: Ismét életveszélyben voltam