Makacsak és eltökéltek, így lesznek milliárdosok a nők
Egyre nagyobb befolyással és vagyonnal rendelkeznek a nők, a milliárdosok száma gyorsabb ütemben növekszik náluk, mint a férfiaknál.
Egy friss tanulmány szerint a nők átlagosan nagyobb vagyonokat irányítanak, mint a férfiak, és egyre nagyobb befolyással rendelkeznek a családi vállalkozásoknál, az adakozásnál és a céges irányításnál. A UBS Group és a PwC közös felmérése arra is rámutatott, hogy a milliárdos nők száma gyorsabban növekszik, mint a milliárdos férfiaké – ez egyébként azért nem meglepő, mert az elmúlt egy-két évtizedig alig szerepelt nő a világ leggazdagabbjai között, az elmúlt években ugyanakkor egyre több az önerőből meggazdagodott és komoly befolyással rendelkező hölgy az üzleti világban.
A jelentésből az is kiderül, hogy a vagyon mennyire mulandó, az 1995-ös milliárdosoknak ugyanis mára mindössze 44 százaléka őrizte meg a vagyonát. Ők viszont átlagosan 2,9 milliárdról 11 milliárd dollárra növelték a vagyonukat, felülmúlva ezzel a részvénypiacok és a globális GDP növekedését. Akik 1995 óta megőrizték a pozíciójukat, azok összesen ezermilliárd dollár vagyont termeltek, ami nagyjából 21 százaléka az összes milliárdos által világszerte létrehozott vagyonnak.
Az elmúlt húsz évben 1221-en váltak milliárdossá, így az új és a meglévő milliárdosok száma 2014-ben 1347 lett. A fogyasztói, kiskereskedelmi, technológiai és pénzügyi szolgáltatások ma a domináns iparágak, és a tartósan milliárdosok összvagyonának kétharmadát teszik ki. A technológiai szektorban különösen nagy a tartósan milliárdosok aránya, míg az iparban, az ingatlan és egészségügyi ágazatban a milliárdosok vagyona mulandóbb.
A tanulmány szerint a milliárdos nők egyben a családi vállalkozások hajtóerejét jelentik. Az Egyesült Államokban 57 százalékuk, Európában 63 százalékuk, Ázsiában pedig 96 százalékuk a jólét aktív megteremtője.
Ázsiában él a milliárdos nők ötöde
A milliárdos nők száma gyorsabban növekszik, mint a milliárdos férfiaké – a növekedés szorzószáma a nők esetében 6,6, a férfiak esetében 5,2. A fejlődés fő hajtóerejét az ázsiai vállalkozó nők jelentik. Az elmúlt tíz évben Ázsiában nőtt a legnagyobb mértékben a milliárdos nők száma: háromról huszonöt főre. Európában a növekedés mértéke 2,7-szeres – 21-ről 57 főre –, az Egyesült Államokban pedig 1,7-szeres – 37-ről 63 főre. Európában és Amerikában a milliárdos nők többnyire sokadik generációs milliárdosok – arányuk Európában 93, az Egyesült Államokban 81 százalék – ugyanakkor az előző generációkhoz képest erőteljesebb szerepet töltenek be családjukon belül.
Makacs eltökéltség
Az elemzés három olyan tulajdonságot azonosított, amelyek nélkülözhetetlenek a vállalkozói sikerhez: okos kockázatvállalás, „megszállott” üzleti összpontosító képesség, és makacs eltökéltség.
A milliárdosok több mint kétharmada 60 év feletti, és több mint háromnegyedének két vagy több gyermeke van, ezért kritikus fontosságú vagyonátruházási döntések előtt áll. A következő generációk színre lépésével a vagyon felhígulásának megelőzése érdekében világos vagyonmegőrzési stratégiára van szükség.
Magyarország ez esetben is szembe megy a világtrenddel, miközben egyre több multinacionális cég élén áll nő, nálunk egyre kevesebb a női cégvezető. Ráadásul a száz leggazdagabb között is évek óta csak egyetlen nő szerepel.