Ki tudja miért az Index úgy gondolta, hogy a náluk igen régen alkalmazott on-line interjú fölújítására Deutsch Tamás a legalkalmasabb személy. Bizonyára illetékesebb belpolitikai kérdésekben, mint Giro-Szász András kormányszóvivő, fölkészültebb európai ügyekben, mint Szájer József, bizarabb, mint Dániel Péter és szebb, mint Karsay Dorottya. Csak erre tudunk gondolni miután a szerkesztőségben senki sem akadt, aki megkérdezte volna, hogy ki a fasz az a Deutsch Tamás.
Deutsch egyébként hozza a formáját, már ami a mellébeszélést és az üres jópofizást illeti. Amikor az egyik kérdező azt firtatta, hogy mit szólna Deutsch a független intézmények szocialisták általi megszállásához, tehát ahhoz, ha a különböző posztokon a köztársasági elnöktől az ÁSZ elnökén át a főügyészig csupa szocialista ülne (az érzékeltetés kedvéért még neveket is említett), az interjúvolt arról kezdett beszélni, hogy az eddigi államelnökök mindegyike korábban tagja volt valamelyik pártnak.
A mellébeszélés mellett nettó hazugság is becsúszik. „a VII. kerületi lakók önkormányzati képviselőnek megszavazták, egyetlen fórumot nem tartott, mi több, egy évig még a képviselő-testületi üléseken sem jelent meg, ennek ellenére a tiszteletdíjat megkapta” – érkezett az egyik fölvetés, mire a brüsszeli titkárnők bálványa így felelt: „Két évig voltam erzsébetvárosi önkormányzati képviselő, a Fidesz-frakció vezetője. Mikor európai parlamenti képviselőjelölt lettem, lemondtam a mandátumomról. Talán az én munkám is hozzájárult ahhoz, hogy a 2010-és önkormányzati választáson sikerült leváltanunk a Hunvald-féle kerületi vezetést”.
Nos, azt a tényt, hogy 2007 szeptemberétől 2008 szeptemberéig Deutsch be se tette a lábát a VII. kerületi önkormányzatba eddig senki se vitatta. A vita azon volt, hogy mikortól számít az egyéves hiányzás, amely egy törvény értelmében mandátumvesztéssel jár. Az MSZP szerint az utolsó megjelent üléstől, míg a Fidesz azt állította, hogy az első elmulasztottól, és azért nem szűnt meg a mandátum, mert Deutsch már korábban (a Fidesz szerint 2008. október 18-án) lemondott. Nem várhatjuk el, hogy ennek a kiemelt fontosságú ügynek valamennyi részletet fejből fújják olvasóink, de arra emlékeztetnénk, hogy akár szeptember 21-én szűnt meg a mandátum, akár október 18-án, a Fidesz csak 2009 januárjában döntött az EP-jelöltekről. Ez tehát biztos nem lehetett a lemondás oka.
Sajnos az interjú többi részét nem tudjuk hasonló részletességgel kivesézni, Paks nem termel annyi energiát, mint amennyi ahhoz kéne, pedig vannak még érdekes momentumok, például amikor Deutsch Tamás a Kozármisleny-MTK kupameccset megkapó átéléssel elemzi (tán ennél a tevékenységnél kéne maradni, Tamás), vagy amikor hősünk – már idézett módon – magát jellemzi.
Egy kérdést és az arra adott választ emelnénk csak ki.
B. Tamás: Mi a véleménye a - túlnyomóan baloldali beállítottságú - magyar online médiáról? A megkérdőjelezhető hitelességükről, illetve a sokszor megalapozatlanul rosszindulatú cikkeikről?
Deutsch: Millió baja van a magyar online médiának – is. Politikai elfogultság, jónéhány gyenge portál és újságíró – úristen, mit fogok ezért kapni tőlük! De szerintem a legnagyobb probléma az, hogy a közéleti eseményekkel kapcsolatban kötelezőnek gondolt kritikus hozzáállás egy mindent és mindenkit fikázó - ahogy ezt a Dél-Alföldön mondják, a "szar is ízetlen" - gondolkodásmódot, újságírói mentalitást szült. Semmi nem lehet jó, semmi és senki nem lehet tisztességes, senki nem lehet eredményes a politikában.
Hírszerző: a kedves kérdezőnek annyit mondanánk, hogy ez az „on-line médiánál” már csak úgy van, hogy, az ember lefoglal egy domain-nevet, és elkezd tevékenykedni. Nincs szükség még papírra, meg terjesztőre sem. Ha sikeres lesz, akkor figyelnek rá, és média lesz belőle, ha pedig érdektelent vagy rosszat csinál, akkor hiába öl bele milliárdokat megbukik. Legalábbis egy szabad országban, de valószínűleg Szalai Annamária majd gondoskodik róla, hogy a túlnyomóan baloldali beállítottság (illetve, amit annak gondolnak) megszűnjék.
Deutschnak viszont kénytelenek vagyunk igazat adni, és hogy ott náluk a dél-alföldi lakótelepeken se szóljanak meg minket, igyekszünk változtatni. Tehát: Deutsch Tamás jó, Deutsch Tamás tisztességes és Deutsch Tamás eredményes a politikában.
Így megfelel?