Emlékezzünk: húszéves a rendszerváltás egyik csúcspontja

Emlékezzünk: húszéves a rendszerváltás egyik csúcspontja

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Nyilván egyedül én vagyok képes csak két nap késéssel reagálni és rajtam kívül mindenkinek eszébe jutott, hogy két...

Nyilván egyedül én vagyok képes csak két nap késéssel reagálni és rajtam kívül mindenkinek eszébe jutott, hogy két napja, szombaton volt húsz éves a 30/1992-es Alkotmánybírósági Határozat.

Akinek esetleg mégsem, annak ajánlom figyelmébe. A 30/1992-es ABH – ami valószínűleg Sólyom László szakmai karrierjének (egyik) csúcsa; nem azért, mert ő volt ekkor az AB elnöke, hanem azért, mert ő volt az előadó alkotmánybíró, tehát ez az AB- határozat kifejezetten az ő munkája – az egyik olyan dolog, amiért a rendszerváltást, az alkotmányosságot, az 1990 és 2010 közötti húsz évet – ki hogy fogja föl – szeretni lehet.

Pár mondatot idézek belőle:

„A büntetőjog eszközeivel való visszaélés igen korlátozottan védhető ki a tényállások pontos megfogalmazásával. Az igazi védelmet a demokratikus jogállam intézményeinek működése, a bíróságok valódi függetlensége, a demokratikus értékeknek elkötelezett társadalmi környezet megteremtése biztosítja.”

„Ahol sokféle véleménnyel találkozhatnak az emberek, a közvélemény toleráns lesz; míg zárt társadalmakban sokkal inkább felkavarhatja a köznyugalmat egy-egy szokatlan hang is. Másrészt a véleménynyilvánítás szükségtelen és aránytalanul szigorú korlátozása a társadalom nyitottsága ellen hat.”

„Politikai kultúra és egészségesen reflektáló közvélemény csakis öntisztulással alakulhat ki. Aki tehát gyalázkodik, magát bélyegzi meg, s lesz a közvélemény szemében »gyalázkodó«. A gyalázkodásra bírálat kell, hogy feleljen. E folyamatba tartozik az is, hogy számolni kelljen magas kártérítésekkel. Büntetőjogi büntetésekkel azonban nem a közvéleményt és a politikai stílust kell formálni – ez paternalista hozzáállás –, hanem más jogok védelmében az elkerülhetetlenül szükséges esetekben szankcionálni.”

Fantasztikus.

Az, hogy Sólyom László víziója csak igen korlátosan jött be, alapvetően nem a volt AB-, majd köztársasági elnök hibája – bár 2007 augusztusában az ablaka alatt grasszáló gárdistákat elküldhette volna melegebb égtájra – és a 30/1992-es ABH-hoz képest szinte napra pontosan kétszer annyi idős közíró rendületlenül bízik benne: egyszer, még az ő életében helytállóak lesznek az 1992-es sólyomi látomások.

Hozzászólások