Matolcsy Györgyben van valami teljesen unortodox: sokat olvas, és ezt hétről hétre meg is osztja a Heti Válasz olvasóival. Amíg nem volt miniszter, számos amerikai gazdaságfilozófiai és más, idehaza ismeretlen politikai művet szemlézett, azt az illúziót keltve, hogy ha ez az ember egyszer nagy lesz és miniszter lesz, széles látókörrel látja el majd posztját.
Ebből egyelőre annyit látunk, hogy Matolcsy miniszterré válva is megtartotta rovatát a kormánybarát hetilapban, de szemléi egyben a kormányzati ténykedés önigazoló kísérletei is lettek: alig van olyan kommentárja, ahol az aktuális kötet ne a Fidesz-filozófiát támasztaná alá. E héten azonban különösen bizarr dologra vállalkozott: azt a Francis Fukuyamát nyúlja le hitelesítésképpen, aki az elmúlt hetekben többször is teljes kiakadását fejezte ki az orbáni Magyarország viszonyaival kapcsolatban.
A Stanford Egyetem professzorának legújabb, The Origins of Political Order c. kötetét "eddigi legalaposabb" munkájának tartja a szerző, kiemelve, hogy "Marx és Weber történelmi elemzésén túllépve Fukuyama feltárja az európai társadalom kivételességét." Matolcsy rá is kontráz: "Mi, magyarok is kivételes európai nemzet vagyunk, erős egyéni és családi szabadságjogokkal, a törzsi szerveződést nálunk is a kereszténység törte szét (...). Szabadságharcosok vagyunk (...). A demokratizmusunkat megkérdőjelezni nem tapintatlanság, hanem tudatlanság."
Aki tehát - mint pl. Fukuyama - a Fidesz-rezsim ténykedését nem valami permanens magyar demokratikus szabadságharc folyamodványának tekinti, annak nincs joga bírálni, az olvasson több magyar történelemkönyvet, és éljen meg 47 ezer forintból, addig nem tárgyalunk. A java azonban még csak most jön.
"A jogállamot, a választáson alapuló demokráciát és ez egyéni szabadságjogot nálunk senki nem veszélyeztetheti, mert lelepleződik és megbüntetjük" - írja némileg meggondolatlanul a szerző, hiszen eléggé világos, ki a miniszterelnöke annak a rendszernek, amely 2010 óta jogot sért és veszélyeztet. Szerzőnk szerint azonban kizárólag a 2010-ben leváltott szoci hatalom tett ilyeneket, "nem most, akkor volt veszélyben az ország demokratikus berendezkedése: ez hozott parlamenti kétharmadot." Hm. Pillanat.
Ha a korábbi hatalom annyira antidemokratikus volt, hogyan engedhette meg a szabad választásokat? Ha az előző kormány politikai ténykedésének köszönhető a kétharmad (ami áttételesen sajnos tény), nem inkább hálásnak kellene lenni Gyurcsányéknak, ahelyett, hogy? De.
Szerencsére Matolcsy csattanós választ ad cikke végén az örök huhogóknak: "Mi, magyarok világos választ adunk Európa jövőjének alapkérdésére: nem kívánunk Európai Egyesült Államokat, sem Európai Birodalmat, sem több jogot az uniónak, hanem megőrizni függetlenségünk mai szintjét. Lehet, hogy ez a baj velünk?" Nem, Gyuri, az a baj, hogy túl sokat olvastál és nem volt idő gondolkodni.