Azok, akik imádják jókra és rosszakra osztani a világot, és eszerint ítélkezni, általában igyekszenek nem tudomást venni a tényekről, mert ugye azok makacs dolgok - mondta volt maga Orbán Viktor - és mindig csak bezavarnak a szép elméletekbe. Az Orbán-kormány mindent megtesz azért, hogy a "szemkilövető" Gyurcsány Ferencre minden lehetséges vádat ráakasszanak a 2006 október 23-i rendőri brutalitással kapcsolatban. Az általuk szabadsághősként tisztelt Reagan elnök, akinek szobrát nemrég avatták fel Budapesten, például ugyanúgy "emberek szemét lövette ki" kormányzó korában, miközben azonosítószám nélküli rendőrei egyetemistákat vertek laposra 1969-ben a Berkeley Egyetemen kitört tüntetések leverése során.
Helyettük megteszi Széky János, aki az Élet és Irodalomban foglalta össze az 1969-es zavargások történetét. "A kormányzó kabinetfőnöke, korábban az igazságszolgáltatás embere, megyei főügyész, aki a rendcsinálásért felelt, további nyolcszáz rendfenntartót küldött ki azzal, hogy bármilyen eszközt bevethetnek a körülbelül hatezer tüntető ellen. A rendőrök letakarták azonosítójukat, és tonfáikkal nekirontottak a tömegnek. A megyei seriffség vaddisznósöréttel lőtte az egyik közeli épület tetején ülő fiatalokat, emiatt egy ember meghalt, egy pedig megvakult. A kormányzó ezután kihirdette a városban a szükségállapotot, kivezényelte a Nemzeti Gárdát, százakat tartóztattak le."
"Az illető budapesti szobrának a felavatásán, idén júniusban Orbán Viktor miniszterelnök kifejtette, hogy vállalnunk kell, „ahogy Reagan elnök is vállalta, a jó és rossz közötti különbség kimondásával járó felelősséget és következményeket". Merthogy „míg egy elemző következtetéseinek nincs kockázata, addig az államférfi egyszer dönthet, tévedései jóvátehetetlenek, a történelem mond majd ítéletet felette, milyen bölcsen irányította a változásokat, és milyen sikerrel őrizte meg a békét".
Úgy ám" - írja Széky.