Ne az emberek fizessék meg, gondolhatta Wittner Mária, sőt, ha valakinek egyáltalán fizetnie kell vörös csillag ügyben, az legyen az a párt, amely jogutódként máig felel Rákosiért, '56 leveréséért és a Marxim pizzeriáért. Fizessen akkor az MSZP - gondolta Wittner Mária, majd KDNP-s képviselőtársával együtt beterjesztette, amit be kellett terjesztenie.
A június 8-a már elmúlt, úgyhogy határidőre a kormány már amúgy sem tudja teljesíteni azt a strasbourgi verdiktet, hogy 6400 euró kártérítést és perköltséget fizessen Frantolo János kommunista politikusnak, akit idehaza - a hatályos törvényeknek megfelelően - vörös csillag viseléséért marasztaltak el.
A Wittner-féle javaslatnak azonban legalább két logikai buktatója van, de az is lehet, hogy három. Először is ugye miért kizárólag az MSZP a jogutód? Hivatalosan, jogilag valóban ez a helyzet, de itt ugye morális kérdésekről is szó van, úgyhogy kár megfeledkezni arról, hogy van egy Magyar Kommunista Munkáspárt nevű képződmény, Thürmer Gyula elnökli, erkölcsi értelemben sokkal inkább ők viszik tovább a Kádár-rendszert, mint az MSZP, vörös csillag ügyben meg éppen ők exponálták magukat nem is egyszer. Úgyhogy ha már, akkor őket kár lenne kihagyni a buliból.
Marad tehát az MSZP. Ám akkor szorosan ide kapcsolódik az a kérdés, hogy a mai Magyar Szocialista Párt milyen, jogállami empíriával is tetten érhető módon felel azért, hogy egy másik párt politikusa valahol, pár éve vörös csillagot hordott és ezért a bíróság elmarasztalta? Hm? A pro forma jogutód státusz azt jelenti, hogy a legközelebbi sortűzperben Mesterházy Attilát is megrovásban részesítik?
Ennél is lényegesebb fejlemény, hogy akkor a magyar állam hivatalosan lehátrál arról a Navracsics Tibor által hangzatosan előadott szabadságharcos tervről, hogy baszik kifizetni a magyar államra kirótt kártérítést és perköltséget? "A magyar kormány nem ért egyet a strasbourgi bíróság ítéletében foglaltakkal, és fenntartja álláspontját" - áll a jelentésben, szembemenve minden európai alapértékkel. Ám ez az álszent álmegoldás mégiscsak ezt jelenti, hogy egy vagy több párt kasszáját megcsapolva ugyan, de Magyarország mégiscsak fizet. (Ráadásul ez a kérdés teljesen független attól, hogy Magyarország érvényben hagyja-e az önkényuralmi jelképek tilalmát, vagy sem.)
Wittner egyébként egy fideszes és öt jobbikos (!) képviselővel együtt azt is kezdeményezi, hogy "a kormány vonja meg a nyugdíjkiegészítés helyébe lépő pótlékot azoktól, akiknek 1990 előtti tevékenysége összeegyeztethetetlen a demokratikus értékrenddel." Ez a lépés morálisan érthető, gyakorlatilag azonban nem lesz sima ügy, hiszen egyrészt milyen dokumentumok alapján dönt majd a szakértői bizottság, másrészt a komcsi nyuggerek nem feltétlenül pártvonalról mentek nyugdíjba, hanem állami vállalatoktól, úgyhogy ember legyen a talpán, aki most elkezdi kiszámolni, kinek jár vagy nem jár a pótlék.
Viszont milyen jó lett volna látni, hogy Wittner Mária tiltakozik az ellen, hogy Boross Péter vezetheti majd az ügynökügyek elsinkófálására létrehozott Nemzeti Amnézia Bizottságot. Bár még mindig nem késő.