Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az 1999-es római szerződéssel létrehozott nemzetközi igazságszolgáltatási szerv az első állandó jellegű, nemzetközi törvényszék, amely a népirtás, valamint a háborús és emberiesség elleni bűncselekmények üldözésére hivatott. Az Egyesült Államok nem csatlakozott a 89 alapító országhoz, mivel attól tart, a vele szemben ellenséges országok az intézményt felhasználhatják katonái és diplomatái ellen.
A hágai megnyitóünnepségen megtörtént a törvényszék 18 bírájának felesketése is. "Ez az új, globális hatáskörű bíróság egy békésebb jövő felé egyengeti az utat" - mondta Zeid Raad Zeid el-Huszein jordániai herceg, a 89 alapító állam közgyűlésének elnöke, aki szerint a Nemzetközi Büntetőtörvényszék már puszta létrejöttével is fontos lépés a nemzetközi jog fejlődésében, mert ezzel visszavonhatatlanul a nemzetközi jog részévé vált az az elv, hogy a politikai és katonai vezetők is felelősséggel tartoznak tetteikért. A holland parlament épületegyüttesében megrendezett megnyitón az 500 meghívott vendég között volt Kofi Annan ENSZ-főtitkár és Beatrix holland királynő is. Nem vettek viszont részt az Egyesült Államok képviselői, mivel Washington nem csatlakozott az alapítókhoz, sőt következetesen harcol az új nemzetközi jogintézmény ellen. Arra hivatkozik, hogy a törvényszéket politikai indítékból felhasználhatják a világ különféle részein bevetett amerikai katonák ellen. A Nemzetközi Büntetőtörvényszék hatásköre a 2002. július elseje óta elkövetett bűncselekményekre terjed ki, az annál korábbiakra nem. (MTI)