A BBC szerda éjjeli értesülése szerint Nagy-Britannia ENSZ-en kívüli, "nemzeti" ultimátumot készül Irakhoz intézni, mivel egyre valószínűtlenebb az új biztonsági tanácsi határozat. A londoni rádió által megszerzett nyilatkozat megszövegezése szerint Nagy-Britannia "fenntartja a jogot saját álláspontjához" arra az esetre, ha Irak nem tesz eleget a vele szemben támasztott követeléseknek.
Kína tudomásul vette azokat a legutóbbi brit javaslatokat, amelyek arra irányulnak, hogy az ENSZ-ben megoldást találjanak az iraki válságra, de megerősítette: Peking nem óhajt új biztonsági tanácsi határozatot - közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője. A francia külügyminiszter nyilatkozata szerint a brit javaslat "szem elől téveszti a probléma lényegét". "Nem arról van szó, hogy pár nap haladékot adjunk Iraknak, mielőtt erő alkalmazásához folyamodunk, hanem arról, hogy haladást érjünk el békés leszerelés útján" - hangoztatta Dominique de Villepin.
Bizonyos időre van szükség ahhoz, hogy életbe léptessék azokat az angol javaslatokat, amelyek szerint a háború elkerülése végett Iraknak hat feltételt kell teljesítenie - jelentette ki Jurij Fedotov orosz külügyminiszter-helyettes. Szergej Lavrov orosz ENSZ-nagykövet korábban közölte, országa tanulmányozni fogja a brit jvaslatot, de - mint mondta - még mindig béke vagy háború között kell dönteni, s nem hiszik, hogy az elképzelés foglalkozna a békepártiak meggondolásaival - írja a BBC.
A brit kompromisszumos javaslat konkrét feltételeket szabna Iraknak. Ezek között az szerepel, hogy Szaddám Huszein iraki elnöknek tévényilatkozatban kell pontosan feltárnia, mennyi biológiai és vegyi fegyvere van; be kell jelentenie, hogy kész ezek megsemmisítésére; engedélyeznie kell, hogy harminc iraki fegyverfejlesztési szakértő családjával együtt Ciprusra repüljön, és ott iraki befolyástól mentesen kihallgathassák őket a bagdadi kormány fegyverkezési programjáról. Számot kell adnia emellett az ENSZ-ellenőrök által felfedezett, pilóta nélküli repülőgépekről is, amelyek szakértők szerint alkalmasak vegyi és biológiai hatóanyagok nagy területen történő szétszórására. Iraknak meg kell semmisítenie összes asz-Szamúd rakétáját is, amelyek hatósugara meghaladja az ENSZ által engedélyezettet.
George W. Bush elnök továbbra is szavazást szeretne az új határozatról még ezen a héten, ám annak lehetőségét sem zárja ki a Fehér Ház, hogy ne kérjen szavazást a Biztonsági Tanácstól. Az eredeti amerikai-brit-spanyol javaslat értelmében Iraknak március 17-ig kellene leszerelnie. (MTI)