Szerbia: folytatódik a hajsza Gyingyics gyilkosai után, 318 előállított

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Szerbiában és az ország határain túl is folytatódik a hajsza a Zoran Gyingyics néhai szerb kormányfő elleni merénylet megszervezésével és elkövetésével vádolt zimonyi klán ellen; eddig több mint háromszáz személyt állítottak elő.

A szerbiai kormány közleménye szerint a bűnszövetkezet elleni hajtóvadászatban 318 személyt fogtak el, közülük 307-et letartóztatásba helyeztek. Négyen "védett tanú" státusért folyamodtak, vagyis hajlandóak vallani bűntársaik ellen. A razziák során hatalmas fegyverarzenált, robbanószert és lőszert, kábítószert, hamis iratokat és lopott gépkocsikat találtak. A védett tanúk vallomásai révén fény derült néhány, eddig felderítetlen gyilkosságra. Bebizonyosodott, hogy a zimonyi drogkartell a milosevicsi állam- és közbiztonsági szolgálat tisztjeinek segédkezésével politikai gyilkosságokat és emberrablásokat követett el, emberkereskedelmet folytatott, európai drogkereskedőkön keresztül kapcsolatban állt egy kolumbiai drogkartellel. A zimonyi klánnak beépített emberei voltak a rendőrségnél és az állambiztonsági szolgálatnál, így eddig mindig rossz irányba terelődött a nyomozás.
Vladan Batics szerbiai igazságügyi miniszter legmagasabb fokú biztonsági intézkedéseket foganatosított a szerbiai börtönökben. A Béta hírügynökség szerint a belgrádi hatóságok kérésére a boszniai szerb rendőrség Szarajevó mellett lezárta az RMG nevű vállalatot, mert két-három napja a környéken látták Milorad Lukovics „Legiját”, a zimonyi klán egyik legkeresettebb vezetőjét. A vállalat kétes hírű tulajdonosai a merénylet előtt Belgrádban jártak. A nyomozás szálai Bécsbe is elvezettek, mivel a „Patkány” néven ismert klánvezér letartóztatásakor osztrák illetőségű gépkocsit találtak, amelynek tulajdonosa családjával együtt Bécsben él.
Borisz Tadics, a meggyilkolt kormányfő vezette Demokrata Párt alelnöke, a védelmi miniszteri szék várományosa közölte a Politika nevű belgrádi televízióval, hogy a nyomozás után felvetik a rendőrség felelősségét is. Tadics szerint nemcsak a belügyminiszter felelősségét fogják firtatni, hanem mindazokét, akiknek az volt a dolguk, hogy oltalmazzák a kormányfőt.
A belgrádi utcákon továbbra is fokozott a rendőri és katonai jelenlét, a kulcsfontosságú állami intézményeket éjjel-nappal állig felfegyverzett rendőrök és álarcos katonák őrzik. (MTI)