A csütörtök éjszaka megindított szárazföldi hadműveletek közvetlen célja a pénteki nap folyamán a dél-iraki olajlelőhelyek ellenőrzés alá vonása, illetve Irak második nagyvárosa, Bászra megközelítése és bevétele volt. Amerikai és brit tengerészgyalogosok a kuvaiti határ menti térségben több fronton is iraki ellenállásba ütköztek, az irakiak páncélelhárító rakétákkal fogadták a behatolókat. Az amerikai és brit tüzérség beavatkozása nyomán több órás tűzharcalakult ki a térségben. Az amerikai tengerészgyalogosok a késő délelőttre, az iraki ellenállást leküzdve, ellenőrzésük alá vonták a Kuvaitból Bászra felé vezető műút egy részét.
Az amerikai 3. gyalogsági hadosztály, amely közép-európai idő szerint csütörtök este lépte át a határt, alig ütközött ellenállásba, és a péntek délelőtt órákra mintegy 150 kilométert haladt előre iraki területen. A mintegy 2000 harckocsiból, Bradley típusú harci járműből, tehergépkocsiból és tartálykocsiból álló konvoj útvonalát Apache típusú harci helikopterek fedezték. Londoni jelentések szerint péntek délelőtt amerikai tengerészgyalogosok elfoglalták a Bászrától nem messze lévő Umm-Kaszr dél-iraki kikötőváros új kikötőjét, és ott kitűzték az amerikai lobogót, Umm-Kaszr óvárosában azonban még tart az iraki hadsereg maradványainak ellen állása.
A 3. brit kommandós dandár a délkelet-iraki Fáó-félszigeten szállt partra, a Perzsa-öböl északi részén lévő olajvezetékek biztosításának feladatával. Geoff Hoon brit védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy a brit tengerészgyalogság - a térségben tapasztalt komoly iraki ellenállást leküzdve - elfoglalta a Fáó-félsziget csúcsát, és a helyi olajtermelő berendezésekben nem esett kár. A hírek szerint Szaddám Huszein iraki elnök utasítására az iraki hadsereg korábban már mintegy harminc olajkutat felgyújtott, hogy ne kerüljenek a szövetségesek kezére.
Az INA hivatalos iraki hírügynökség szerint a csütörtök esti amerikai légitámadás során a fővárosban 37 személy sebesült meg. Az INA jelentése szerint a Tigris-folyó partján találat ért egy hivatali épületet a tervezési minisztérium mellett. Az AFP helyszíni tudósítója szerint legalább öt épület kapott találatot a körzetben. Amerikai hírszerzési források szerint Szaddám Huszein iraki elnök idősebb fia, Udaj azonban életét vesztette a csütörtök hajnali légitámadásban. A Washington Times értesülések szerint Szaddám Huszein fél órával a támadás előtt távozott az iraki vezetőkkel és katonai parancsnokokkal folytatott tanácskozásról.
Tíz percig tartó légiriadó volt pénteken délelőtt Kuvaitvárosban, televízió adását megszakítva a lakosságot elővigyázatosságra intette, a szirénák azonban hamarosan elhallgattak. A kuvaiti védelmi minisztérium egyik illetékese szerint az irakiak egy Scud rakétát lőttek ki Kuvaitra, a Patriot rakéták azonban az iraki Scudot az ország észak-nyugati része fölött elfogták és megsemmisítették. (MTI)