Zoran Gyingyics szerb kormányfőt március 12-én gyilkolta meg egy orvlövész a belgrádi kormány épületénél. A gyilkosság óta végrehajtott nagyszabású rendőri intézkedések során közel 2000, a szervezett bűnözésben, vagy magában a gyilkosságban való bűnrészességgel alaposan gyanúsítható személyt vettek őrizetbe. A gyilkosság elkövetésével a nemrégiben elfogott Zvezdan Jovanovicsot, alvilági nevén "Zvekit" gyanúsítják; Jovanovics a belügyminisztérium különleges alakulatának (JSO), az úgynevezett vörössapkás osztagnak a parancsnokhelyettese volt.
Belgrádi kormánykörök gyanúja szerint a Zoran Gyingyics szerb miniszterelnök meggyilkolásával vádolt zimonyi klán pénzelte Vojislav Seselj radikális pártvezért, aki állítólag a "hazafias erők" támogatásával államcsínyre készült. Noha eddig egyetlen hivatalos közleményben sem szerepelt, hogy Seselj rajta volt a klán "bérlistáján", két kormánypolitikus is úgy nyilatkozott, hogy a csetnik vajdát a zimonyiak pénzelték. Nebojsa Csovics miniszterelnök-helyettes a Politika televíziónak nyilatkozva azt mondta, a zimonyi klán alapítója, Dusan Szpaszojevics Siptar pénzelte Seseljt, de azt már nem tudja, hogy a Szerb Radikális Párt (SRS) is kapott-e támogatást. Csovics szerint "hamarosan kiderül, hogy mi zajlott le a búcsúvacsorán, Seselj házában". Dragan Veselinov mezőgazdasági miniszter szerint azonban "fölöttébb világos", hogy az SRS-t is a klán pénzelte.
A Vecernje Novosti című belgrádi lap kormányhoz közeli forrásokra hivatkozva egy állítólagos államcsínykísérletről számol be. Eszerint február 23-án, a radikálisok gyűlésén - két nappal a Gyingyics elleni első, országúti merényletkísérlet után, s egy nappal azelőtt, hogy Seselj Hágába távozott - súlyos incidens robbant volna ki, amire reagálniuk kellett volna a rendőri elitkommandósoknak, a vörössapkásoknak. Ez még jobban megrengette volna az országot, s olyan helyzet alakult volna ki, hogy "a hazafias erőknek át kell venniük a hatalmat, hogy rendet teremtsenek az országban". Jelzés értékű - írja a lap -, hogy Szlobodan Milosevics volt jugoszláv államfő felesége, Mira Markovics is február 23-án hagyta el az országot.
Az alvilági csoportok ellen harmadik hete tartó hajtóvadászat - melynek fedőneve "Kard" - során a hatósági jelentésekben és a kormánypolitikusok nyilatkozataiban egyre többször szerepel a "hazafias erők" kifejezés, ami alatt a milosevicsi rendszerben kiépített állami-alvilági bűnkonglomerátum értendő. A belügyminisztérium a hazafias erők közé sorolta a háborús bűnösöket és háborús nyerészkedőket, pártfogóikat, illetve a politikai bűnözés felbujtóit, akik a milosevicsi rezsim pártjaiból valók. A tárca szerint az álhazafiak bűnbandákkal, elsősorban a zimonyi klánnal együttműködve, a Milosevics-Markovics házaspár nevében, a Jugoszláv Egyesült Baloldalt, a szerbiai szocialistákat és a radikálisokat kiszolgálva gyilkolták a politikai ellenlábasokat és másként gondolkodókat, üldözték híveiket. Szerbiában egyre több szó esik arról, hogy az alvilággal való állítólagos kapcsolatuk miatt be kell-e tiltani az említett pártokat. Kormánypolitikusok eddig egyértelműen úgy nyilatkoztak, hogy elsősorban személyes felelősséget kell megállapítani, de amennyiben kiderül, hogy e pártok testületileg tartottak fenn kapcsolatot az alvilággal, akkor az alkotmánybíróságnak kell döntenie betiltásukról. (MTI)