Bush elnök - vélhetőleg Tony Blair rábeszélésére - egyértelműen kijelentette, hogy az ENSZ-nek fontos szerepe lesz a rendezésben, az e szerep mibenlétét firtató ismételt újságírói kérdésekre azonban csak olyan általánosságokkal válaszolt, hogy az ENSZ-nek "elő kell segítenie a szabad életet Irakban, és javasolhat személyeket az átmeneti kormányba". Az ENSZ szerepére vonatkozó sokadik kérdésre, a témát lezárva Bush azt mondta: "az alapvető szerep azt jelenti, hogy az ENSZ-nek alapvető szerepe lesz". Bush is megerősítette ugyanakkor: a szövetségesek minél gyorsabban át akarják ruházni a kormányzati feladatokat az átmeneti iraki adminisztrációra, amely "Irakban és külföldön élő irakiakból" fog megalakulni. Az amerikai elnök szerint ezután az átmeneti kormányzat "a nép által választott végleges kormánynak" fogja átadni a helyét.
Sem Bush, sem Blair nem tett említést arról, hogy e folyamat várhatóan meddig fog tartani. Bush szerint ugyanakkor az iraki rendezés közelebb hozza a szélesebb közel-keleti válság rendezésének napját is. Washington és London kötelezettséget vállal az izraeli-palesztin rendezési útiterv életbe léptetésére - jelentette ki.
A sajtóértekezleten nem esett szó arról, hogy a szövetségesek biztonsági tanácsi határozatokkal akarnák kijelölni az iraki rendezés útját. Tony Blair ki is jelentette: semmi ok nincs visszatérni a második biztonsági tanácsi határozattervezetet megelőző vitákhoz, "ami megtörtént, megtörtént". A háború előtt a két szövetséges hatalom - elsősorban brit nyomásra - megpróbálta új BT-határozattal alátámasztani a készülő iraki fegyveres beavatkozást, de súlyos diplomáciai viták után, főleg Franciaország és Oroszország ellenállásán e kísérlet megbukott. (MTI)