Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Brit tisztek vettek részt északír katolikusok likvidálásában
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
A korábbi északír rendfenntartó karhatalom (RUC) és a brit hadsereg egyes hírszerző tisztjei a nyolcvanas években összejátszottak a tartomány legnagyobb britpárti protestáns félkatonai szervezetével (UDA) vezető katolikus személyiségek meggyilkolására - áll abban az új jelentésben, amelyet Sir John Stevens londoni rendőrfőnök, a legmagasabb rangú brit rendőrtiszt állított össze.
Sir John 1989 óta vizsgálja folyamatosan a RUC különleges ügyosztálya, a brit katonai hírszerzés és a lojalista milíciák titkos együttműködéséről szóló értesüléseket. Csütörtökre elkészült új jelentésének középpontjában egy nagy port kavart 1989-es belfasti gyilkosság áll, amelynek áldozata Pat Finucane, a tartományban közismert katolikus ügyvéd volt. A katolikusk mindig is állították, hogy Finucane a brit rendőrség, a hadsereg és a protestáns félkatonai csoportok összeesküvésének áldozatává vált. A most elkészült harmadik Stevens-jelentés szerint - amelyből csütörtökre virradóra a BBC közölt részleteket - a RUC-nak dolgozott egy ügynöke a UDA felső vezetésében, s feladata éppen az volt, hogy a merényletekre kiszemelt személyekről tájékoztassa a karhatalmat. Az ügynök, aki a múlt héten halt meg, a jelentés szerint élete végéig állította, hogy megbízói előre tudtak a Finucane ellen készülő merényletről, amely így megelőzhető lett volna. A jelentés szerzői arra a következtetésre jutnak, hogy a brit hírszerzés észak-írországi hálózata gyakorlatilag ellenőrzés nélkül működött, "katasztrofális következményekkel". A jelentést készítő csoport a BBC szerint a karhatalom és a hadsereg részéről folyamatos akadályoztatásnak és zaklatásnak volt kitéve; egy ízben egyik irodájuk is lángra kapott, általános gyanú szerint gyújtogatás miatt. (MTI)