Szaddám Huszein, az európai diktátor

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A brit-amerikai erők által alighogy megdöntött, Szaddám Huszein vezette iraki diktatúra nem speciálisan arab, vagy az iszlám vallásban gyökerező rendszer volt; sokkal inkább európai import a negyvenes évekből - állítja az amerikai Princeton Egyetem Közel-Kelet-professzora.

1940-től, amikor Franciaország békét kötött a Harmadik Birodalommal, a Vichy-bábkormány igazgatta az ország közel-keleti gyarmatait - Szíriát és Libanont - is, melyek hamarosan a térség náci propaganda-központjaivá lettek. Később a náci hadsereg benyomult Irakba is. A Báász Párt - az iraki rezsim bukásáig negyedszázada már Szaddám Huszein által vezetett párt - ekkor volt születőben; "a náci és fasiszta pártok módszereit és ideológiáit használva, állampártként működve" - írja Bernard Lewis a még a rendszer megdöntése előtt, a kanadai National Post című újságban megjelent cikkében.
Amikor a Harmadik Birodalom összeomlott, Irak a Nyugat-ellenes erőket összefogó Szovjetunió nyomdokaiba lépve könnyedén állt át a náciról a kommunista típusú államszervezésre. Az egymásra sokban hasonlító náci illetve kommunista állammodell a mintája tehát az iraki diktatúrának, "amelynek nincsenek gyökerei az arab és iszlám hagyományokban" - véli a professzor.