Irak: megkezdték az amerikai légierő kivonását a térségből

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter és Richard Myers tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szerint az iraki háborúnak még nincs vége. Ennek ellenére a légierő és a haditengerészet megkezdte erői egy részének kivonását a térségből. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) csaknem tízezer, az Egyesült Államokban élő irakit kérdezett ki olyan értesülések reményében, amelyek segíthetnek elhárítani egy esetleges terrortámadást.

A nagyobb hadműveletek lezárultával a légierő és a haditengerészet megkezdte erői egy részének kivonását a térségből. Már csak a Nimitz maradt a repülőgép-hordozók közül a Perzsa-öbölben. A Constellation csütörtökön hazaindult, a Kitty Hawk pedig Jokoszuka japán kikötőbe. A Harry S. Truman és a Theodore Roosevelt a Földközi-tenger vizein marad, ahol az Irak elleni légi háború idején is tartózkodtak.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) csaknem tízezer, az Egyesült Államokban élő irakit kérdezett ki olyan értesülések reményében, amelyek segíthetnek elhárítani egy esetleges terrortámadást. Robert Mueller, az FBI igazgatója csütörtöki sajtóértekezletén elmondta: a minap lezárult beszélgetések alapján mintegy 250 jelentés készült, amelyek az amerikai fegyveres erőknek támpontot adhattak iraki fegyvergyárak, fegyvertárak és egyéb létesítmények azonosításához, földalatti bunkerek és alagutak helyének megállapításához.
Washingtoni források szerint Szíria a jövőben "csendben" kiutasítja a bukott iraki rendszer több kormánytisztviselőjét, akik menedéket próbáltak keresni az ország területén. Ugyanakkor amerikai részről annak a jeleit is észlelték, hogy a Damaszkusz ellen megfogalmazott bírálatok hatására Szíria szigorította határőrizetét, s visszafordította Szaddám Huszein elnök kormányzatának több tagját is Irakba.
Az iráni titkosszolgálat óva intette az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsa (SCIRI) iraki síita szervezet legfelsőbb vallási vezetőjét, Mohammed Bákir al-Hakím ajatollahot attól, hogy hazatérjen Iránból. Az iráni titkosszolgálat a rendelkezésére álló adatok alapján egyelőre túl veszélyesnek minősíti a vallási vezető számára a hazatérést. (MTI)