A beszéd legnagyobb szenzációja az volt, hogy az elnök lehetségesnek nevezte a parlamenti erőviszonyokon alapuló, pártok által alakított kormány létrejöttét a decemberi választások után. Az államfő úgy vélte, ez a lépés betetőzné a civil társadalom és a pártstruktúra fejlődését Oroszországban. Jelenleg az elnök választja ki a miniszterelnököt, bár tisztségében meg kell erősítenie az állami dumának is, ám mostani dumában – elődjével, Borisz Jelcinnel ellentétben – Putyin stabil többséget élvez.
Az ország külpolitikai prioritásának – akárcsak tavaly – a Független Államok Közösségén belüli kapcsolatokat nevezte az elnök. Putyin kiállt a nemzetközi terroristaellenes koalíció mellett is, amit a civilizált államok láncának nevezett a közös fenyegetés ellen. Az államfő hosszan beszélt Csecsenföldről, kitérve a héten elkövetett, 75 ember életét követelő terrorcselekményekre is. Kiállt Moszkva csecsenföldi politikája mellett, méltatva a köztársaság új alkotmányáról márciusban megtartott népszavazást. Az érezhetően vontatottan haladó haderőreformról szólva a hivatásos, szerződéses állomány számarányának növelése mellett az orosz hadsereg fegyverzetének korszerűsítését emelte ki Putyin.
Az orosz elnök a kedvező makrogazdasági mutatók ellenére nem volt elégedett a gazdaság helyzetével: szerinte a jelenlegi 4-6 százalékkal szemben legalább évi 7 százalékos növekedésre van szükség, vagyis a felzárkózás érdekében 10 év alatt meg kell duplázni a GDP-t. Az államfő elfogadhatatlannak nevezte, hogy az ország minden negyedik polgára ma is a szegénységi küszöb alatt él. Az államfő ígéretet tett az állami hivatalok szerepének mérséklésére is, szerinte "csökkenteni kell a bürokrácia étvágyát." (MTI)