A világszervezet főtitkára arra hívta fel a G8 tagjait, tegyék lehetővé a harmadik világ országainak hozzáférését a nemzetközi piacokhoz, különös tekintettel a mezőgazdasági termékekre; csökkentsék saját termékeik szubvencióit, és szüntessék meg a vámkorlátozásokat. Szorgalmazta, hogy gyorsítsák meg a szegény országok által felhalmozott adósságok könnyítését, nagyobb mértékű fejlesztési segélyeket kért, amelyek - mint hangoztatta - nélkülözhetetlenek a szükséges reformok végrehajtásához.
Antiterrorista akciócsoport
A tanácskozás résztvevői egy terrorizmusellenes akciócsoport létrehozásáról döntöttek a hétfői munkaülésen. Az akciócsoport, amelyhez más adományozó államok csatlakozását is várják, a terrorizmus nemzetközi szintű „súlyos fenyegetése" elleni harc eszközeit kívánja megerősíteni pénzzel, szakismeretekkel és szakemberképzéssel. A nyilatkozat felhívja Észak-Koreát, hogy számolja fel teljes nukleáris fegyverprogramját, és sürgeti Iránt, hogy tegyen eleget az atomsorompó-szerződésben vállalt kötelezettségeinek. A terrorizmus elleni harcon és a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásán túl a világgazdasági növekedés mozgásba lendítése és a közel-keleti rendezés a legfontosabb téma a nyolcak (G8) eviani csúcsértekezletén.
A fejlődő világ a G8-csúcson
A fejlődő világ országainak, köztük az Új partnerség Afrika fejlesztésért (NEPAD) programhoz tartozó öt afrikai állam vezetőjének eviani meghívását Franciaország, a G8-csúcs házigazdája kezdeményezte. A lépéssel Párizs ki akarja fogni a szelet a globalizációellenes mozgalmak vitorlájából. A csúcsértekezlet előtanácskozására első ízben kapott meghívást az új kínai elnök, Hu Csin-tao, jelen van Luis Inacio Lula da Silva brazil, Vicente Fox mexikói elnök, Abdallah ben Abdelaziz szaúdi trónörökös, Mahathir Mohamad malajziai kormányfő, az el nem kötelezettek mozgalmának soros elnöke, Atal Behari Vadzspaji indiai miniszterelnök és a szomszédos Svájc elnöke, Pascal Couchepint is.
A G8-csúcs hétfői első hivatalos munkanapján kerül sor George Bush amerikai elnök és Jacques Chirac francia államfő kibékülésnek szánt első négyszemközti megbeszélésére. Bush a konzervatív párizsi Le Figarónak nyilatkozva közölte, hogy nem kívánja "megbüntetni" Franciaországot az iraki válság során tanúsított háborúellenes fellépése miatt, hanem együtt kíván működni Párizzsal.
Tüntetések a francia-svájci határon
Kilenc ember, köztük két rendőr sebesült meg vasárnap Lausanne-ban és Genfben azokban a zavargásokban, amelyeket jól szervezett kisebb csoportok robbantottak ki, kihasználva a több tízezer főt megmozgató, békés globalizációellenes tüntetéseket. A G8 eviani csúcstalálkozójának alkalmából több tízezer ember gyűlt össze a francia-svájci határon, hogy tiltakozzon a globalizáció és az iraki háború ellen. A békét és a legszegényebb országok adósságának elengedését követelő tüntetőkhöz csatlakoztak erőszakos fiatalok - az önmagát Fekete Tömörülésnek nevező csoport néhány száz aktivistája -, akik a tömegből kiválva percek alatt jelentős pusztítást végeztek Lausanne-ban és Genfben. A rendőrség Lausanne-ban négyszáz, Bernben néhány tucat, Genfben pedig négy embert vett őrizetbe. (MTI)