Izrael: Abbász a fegyveres ellenállás leállítását, Saron a telepek felszámolását ígéri

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök szerdán arra kérte a palesztin népet, hogy vessen véget a fegyveres ellenállásnak (intifáda), míg Ariel Saron izraeli kormányfő ígéretet tett több illegálisan létesített ciszjordániai zsidó telep azonnali felszámolására. A palesztin szélsőséges szervezetek és a zsidó telepesek azonban visszautasították a két politikus ígéretét.

A palesztin miniszterelnök szerdán kifejezte elkötelezettségét az útiterv néven ismert nemzetközi rendezési tervezet mellett, amelynek megvitatására szerdán hármas csúcstalálkozót tartottak a jordániai Akaba városában az izraeli, palesztin és amerikai vezetők.
Mahmúd Abbász - a fegyveres harcok beszüntetésére vonatkozó - felszólítását azonban a Hamász elutasította. A szélsőséges palesztin szervezet egyik magas rangú tisztviselője, Abdelaziz ar-Rantiszi szerdán közölte: addig küzdenek, amíg fel nem szabadítják Palesztínát. Rantiszi ugyanakkor nem vetette el annak lehetőségét, hogy a jövőben tárgyalásokba bocsátkozik Abbásszal. Hasonlóképpen reagáltak más szélsőséges szervezetek is; az Iszlám Dzsihád és a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (FPLP) szervezet közleményben utasította el a palesztin miniszterelnök kérését.
Ariel Saron egyetértett George Bush amerikai elnök kezdeményezésével az önálló palesztin állam megteremtésére vonatkozóan, de hangsúlyozta, hogy e kérdésben mindig is Izrael biztonságát tartja szem előtt. Az izraeli politikus ugyanakkor elismerte a palesztin fél jogát egy területileg is összefüggő államra a Jordán folyó nyugati partján. Saron ígéretet tett azon telepeknek a felszámolására, amelyeket 2001 márciusa óta kormányengedély nélkül építettek fel a palesztin területeken zsidó telepesek.
A Júdea-Szamária Telepeinek Tanácsa nevű zsidó szervezet a ciszjordániai telepesek nevében úgy értékelte az akabai megállapodásokat, hogy "Izrael meghátrált a palesztin terrorizmus előtt". A telepesek ezért - a béketervvel együtt - elutasították Saron ígéretét.
Bush szerint a feleknek azonnali és jól érzékelhető lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy végre két külön államban, egymással békében tudjanak élni. Mint mondta, tekintettel kíván lenni a zsidó állam biztonságával kapcsolatos izraeli aggodalmakra. Az amerikai elnök nagy előrelépésnek minősítette a találkozót, egyúttal kijelölte John Wolf külügyi államtitkár-helyettest a most meginduló közel-keleti rendezési folyamat amerikai kormányzati felügyeletére.
Az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország által kidolgozott, útitervként emlegetett rendezési terv szerint fel kell számolni azokat a zsidó telepeket, amelyek 2001 márciusa óta keletkeztek a megszállt palesztin területeken. A terv előirányozza 2005-ig egy palesztin állam létrejöttét is. Egyúttal kötelezi a palesztin felet minden Izrael-ellenes erőszakcselekmény beszüntetésére. (MTI)