A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem feltételekhez köti a magyar karok létrehozását

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (UBB) vezetősége feltételekhez köti a magyar karok létrehozását az intézményben, s az oktatási tárcától várja a jogi és anyagi keretek megteremtését.

A lapok beszámoltak arról, hogy az UBB román, magyar és német oktatókból álló vegyes bizottsága azt a választ adta Ecaterina Andronescu oktatási miniszternek, hogy amennyiben a minisztérium magára vállalja a magyar karok létrehozása jogi kereteinek megteremtését és biztosítja a szükséges anyagi forrásokat, az egyetem „egy hónapon belül elkészíti az átalakításhoz szükséges megvalósíthatósági tanulmányt, és ennek függvényében dönt arról, hogy eleget tegyen-e a kérésnek".
A román oktatási miniszter június elején kérte a kolozsvári egyetemet, hogy tegyen eleget a magyar oktatók kérésének. A miniszter kérésében hangsúlyozta: semmilyen törvényi akadálya nincs annak, hogy a Babes-Bolyai Tudományegyetemen a már létező magyar tanszékeket két önálló – természettudományi és társadalomtudományi – karba vonják össze.
Az egyetem véleménye szerint egy ilyen átalakításhoz arra is szükség lenne, hogy a minisztérium áldását adja az úgynevezett kolozsvári megaegyetem létrehozásához. Andrei Marga volt oktatási miniszter, az UBB rektora tavaly ősszel javasolta, hogy a Kolozsváron jelenleg létező hat állami egyetemet vonják össze egyetlen intézménybe. A Krónika című erdélyi lap szerint az UBB vegyes bizottsága szinte lehetetlen feltételekhez kötötte a magyar karok létrehozását. A Curierul National című lap a választ úgy értékelte, hogy a bizottság elutasította a magyar oktatók kérését.
Kása Zoltán, az UBB rektorhelyettese a Krónikának elmondta, hogy magyar kollégáival együtt azért írta alá magyar karok létrehozását feltételekhez kötő határozatot, mert így életben tarthatják azt a csekély reményt, hogy a román oktatási minisztérium saját hatáskörében dönt ebben a kérdésben. A magyar rektorhelyettes szerint az egyetemi szenátus román többsége biztosan elutasítja a magyar karok létesítését, ha arról az említett feltételek nélkül kell szavaznia. Igaz, hogy a kérdés megoldása ezzel halasztást szenved, de azt hiszem, a két rossz közül a kisebbiket választottuk - tette hozzá.
A román alkotmány által biztosított egyetemi autonómia alapján a magyar karok létrehozása felől elsősorban az UBB szenátusa dönthet. Catalin Baba, az egyetem szóvivője a lapnak elmondta, hogy a felsőoktatási intézmény közintézményként természetesen köteles tartani magát a kormány és a parlament döntéseihez. A kolozsvári magyar karok létrehozását tartalmazza a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a kormányon lévő román Szociáldemokrata Párt között megkötött parlamenti együttműködési megállapodás is. Markó Béla, az RMDSZ elnöke többször hangsúlyozta, hogy a magyar karok létrehozása a Babes-Bolyai Tudományegyetemen a román kormánypárttal kötött egyezmény legfontosabb pontja. (MTI)