Az olasz elnökség második kiemelt feladataként az európai társadalom elöregedéséből eredő problémák kezelését nevezte meg. Rámutatott, hogy emelni kell a foglalkoztatottság arányát, főleg az idősebb korosztályoknál, csökkenteni az előnyugdíjazást, megreformálni a nyugdíjrendszereket. Szerinte ennél is fontosabb viszont, hogy korszerűsítésre szorul a munkaerőpiac, ösztönözni kell a vállalkozó szellemet, nagyobb támogatást adni a kis és közepes méretű vállalkozásoknak.
Berlusconi nyomatékkal beszélt a transzatlanti kapcsolatok javításáról, és az EU szorosabb viszonyrendszerének kiépítését sürgette a földközi-tengeri országokkal valamint az unió keleti szláv szomszédaival. Sürgette az európai védelmi erőfeszítések növelését a NATO-ban, a közös küzdelmet a nemzetközi terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek terjedése ellen. Berlusconi szerint az EU-nak egyre szélesebb párbeszédre kell törekednie Oroszországgal, amely "Európa és a Nyugat politikai, gazdasági és kulturális szövetéhez akar tartozni".
Berlusconi beszédének elején több környezetvédő képviselő olyan tiltakozó táblákat emelt a magasba, hogy ”nem akarunk keresztapát Európának” - Pat Cox, az EP elnöke viszont szigorúan rendreutasította őket. Ugyancsak kellemetlenséget okozott az EP-ben, amikor Berlusconi – az egyik német szociáldemokrata képviselő, Martin Schulz őt bíráló kijelentésére reagálva – azt ajánlotta a német képviselőnek, hogy vállalja el egy náci koncentrációs táborról készülő filmben egy kápó szerepét. Pat Cox, az EP elnöke kijelentette: az olasz kormányfő "az elemi udvariasság szabályainak áthágását engedte meg magának".
Az EP ülésén résztvevő magyar megfigyelők közül Surján László (Fidesz) és Szent-Iványi István (SZDSZ) egyaránt úgy nyilatkozott, hogy az olasz elnökség programját kiegyensúlyozott, jó programként fogadta a parlament, és a szélsőbalt, valamint a zöldeket leszámítva Berlusconi mindenütt tapsot kapott. (MTI)