A dél-koreai fegyveres erők és a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat ellenőrző amerikai ENSZ-parancsnokság vizsgálatot indított a tűzpárbaj körülményeinek tisztázására; ennek eredményei alapján döntenek a további lépésekről. Észak-Korea egyelőre nem reagált a történtekre; nem hozta nyilvánosságra azt sem, hogy a demilitarizált övezet északi oldalán megsebesítettek-e valakit a lövedékek.
Az incidens előrevetíti, hogy a következő napokban - az 1950-53-as koreai háborút lezáró tűzszüneti megállapodás megkötésének július 27-i 50 éves évfordulója előtt - növekedhet a feszültség a demilitarizált övezetben. Phenjan a múltban gyakorta folyamodott ahhoz a módszerhez, hogy figyelemfelkeltés céljából vagy kompromisszumokba, engedményekbe való beleegyezése előtt növelte a feszültséget.
Az amerikai külügyminisztérium egyik tisztségviselője közölte, hogy Észak-Korea késznek tűnik az atomprogramjáról Kínával és az Egyesült Államokkal áprilisban folytatott háromoldalú tárgyalások felújítására. Az áprilisi pekingi megbeszélések nem hoztak áttörést, utána pedig Phenjan egy ideig ismét azt követelte, hogy közvetlen tárgyalásokat folytathasson a washingtoni kormányzattal.
A két Korea között létesített demilitarizált övezet térségében nem túl gyakoriak az átlövések, legutóbb 2001 novemberében történt a mostanihoz hasonló incidens. Ugyanakkor hat dél-koreai és a becslések szerint 13 észak-koreai tengerész vesztette életét abban a tűzharcban, amely a két ország hadihajói között robbant ki tavaly júniusban a Koreai-félsziget partjai előtti vitatott hovatartozású területi vizeken. (MTI)